Tusk i Sikorski o Orbanie: pozostał sam na placu boju. "Węgry też mają interes w tym, żeby Ukraina się obroniła"

Źródło:
PAP
Tusk: Orban pozostał sam na placu boju
Tusk: Orban pozostał sam na placu boju TVN24
wideo 2/2
Tusk: Orban pozostał sam na placu boju TVN24

Viktor Orban pozostał sam na placu boju, jest jedynym, tak jawnie antyukraińskim politykiem - powiedział we wtorek na temat węgierskiego premiera szef polskiego rządu Donald Tusk. - Węgry też mają interes w tym, żeby Ukraina się obroniła - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Politycy pytani byli o czwartkowy szczyt w Brukseli dotyczący pomocy finansowej dla Ukrainy i o to, jak zachowa się wtedy Orban.

Premier Donald Tusk został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej o zbliżający się szczyt w Brukseli, który ma być poświęcony pomocy finansowej dla Ukrainy. - Jak wiecie, to jest szczególny szczyt i on będzie jednak poświęcony, ludzie będą skoncentrowani na tym, w jaki sposób pomóc Ukrainie - mówił szef rządu.

Czytaj także: Donald Tusk o możliwości rozwiązania Sejmu. Mówi o ruchu prezydenta

Zwrócił uwagę, że wiele się zmieniło w Europie od wybuchu wojny, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. - (Premier Węgier - red.) Viktor Orban pozostał sam na placu boju, jest jedynym, tak jawnie antyukraińskim politykiem. Ale po moich spotkaniach w Kijowie mogę powiedzieć, że także z Budapesztem Kijów będzie starał się rozmawiać z jakąś nadzieją na uzyskanie jakiegoś konsensusu, porozumienia - podkreślił Tusk.

Premier przekazał, że w środę przed wylotem do Brukseli będzie rozmawiał z premierem Słowacji Robertem Fico. - Premier Fico komunikował różne, też sceptyczne, wobec wsparcia dla Ukrainy komunikaty, ale na samej Radzie Europejskiej zachował się solidarnie. Będę z nim jeszcze też rozmawiał. Wydaje się, że także w interesie Słowacji jest, żeby nie być na aucie, takim politycznym, ale też - powiedziałbym - trochę moralnym aucie, na jakim znalazł się Viktor Orban z tą swoją proputinowską retoryką - podkreślił szef rządu.

Tusk: tak, czy inaczej znajdziemy jakieś rozwiązanie, z Orbanem, czy bez

- Jest wiele rzeczy, które domagają się debaty, analizy i każdy w Europie ma prawo analizować, co mu się opłaca, a co mu się nie opłaca. Ale, jeśli chodzi o wsparcie w tym wysiłku wojennym dla Ukrainy przeciwko Rosji, która ją napadła i która stanowi zagrożenie dla całej Europy, to tutaj musimy być wszyscy po jednej stronie, a kto jest po drugiej stronie, ten - moim zdaniem - wyklucza się - de facto - z Europy - zaznaczył Tusk.

Zwrócił uwagę, że determinacja jest bardzo duża. - Jeszcze nigdy nie widziałem tak jednoznacznej i jednolitej determinacji w żadnej sprawie, jak w tej chwili na rzecz zwiększenia pomocy militarnej, finansowej dla Ukrainy w czasie wojny z Rosją i na pewno Viktor Orban stanie przed bardzo trudną próbą - powiedział premier.

Jak dodał, "wszystko na to wskazuje, że tak, czy inaczej znajdziemy jakieś rozwiązanie, z Orbanem, czy bez, na rzecz wsparcia Ukrainy, ale lepiej byłoby gdyby jedność Europy została w tym procesie zachowana i nad tym pracujemy".

Sikorski: Węgry też mają interes w tym, żeby Ukraina się obroniła

Podczas wspólnej konferencji prasowej szefa MSZ Radosława Sikorskiego i jego niemieckiej odpowiedniczki Annaleny Baerbock padło pytanie m.in. o to, jakie są szanse, że premier Węgier Viktor Orban podczas rozpoczynającego się w czwartek specjalnego szczytu UE w Brukseli odblokuje pomoc makrofinansową dla Ukrainy.

Czytaj także: Szef MSZ w Berlinie. "Europa potrzebuje naszej niemiecko-polskiej siły twórczej"

Sikorski zwrócił uwagę, że podczas styczniowego szczytu w Davos prezydent Węgier Katalin Novak oświadczyła, że "(Władimir - red.) Putin nie może tej wojny wygrać". - Jeżeli Putin ma tej wojny nie wygrać, to Ukraina musi dostać środki na obronę, więc trzymamy przywództwo węgierskie za słowo - powiedział szef polskiego MSZ.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach Ukrainę po raz pierwszy odwiedził minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. - Jak rozumiem, wszystkie kwestie związane z prawami mniejszości węgierskiej na Ukrainie zostały rozwiązane, więc Węgry też mają interes w tym, żeby Ukraina się obroniła, żeby ich mniejszość mogła się cieszyć swoimi prawami. Więc mam nadzieję, że Węgry zagłosują w tej sprawie tak jak reszta Unii Europejskiej - powiedział Sikorski.

- Nie tylko rząd federalny pracuje nad tym w sposób aktywny, ale także wszystkie 26 krajów Unii Europejskiej, dlatego że nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo Ukraińców i Ukrainek, ale też bezpieczeństwo Europy - powiedziała z kolei Annalena Baerbock. Jak zaznaczyła, "to nie jest tylko kwestia solidarności z Ukrainą, ale to jest reasekuracja, ubezpieczenie na życie Europy". - Wszystkie kraje europejskie powinny nad tym pracować - zaznaczyła.

Na dwa dni przed specjalnym szczytem UE w Brukseli Węgry nadal blokują pomoc makrofinansową dla Ukrainy. Trwają próby porozumienia się z premierem Węgier Viktorem Orbanem - wynika z informacji PAP. Alternatywną opcją jest porozumienie w gronie 26 państw UE, jednak - jak wskazują unijni dyplomaci - choć technicznie wykonalne, jest to politycznie trudne.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: