Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Źródło:
Reuters, PAP

Część dyplomatów wyszła z sali podczas obrad szczytu OBWE, kiedy swoją wypowiedź rozpoczął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niektóre państwa - w tym Polska - ze względu na obecność przedstawiciela Kremla zbojkotowały szczyt i nie wysłały tam swoich przedstawicieli.

W Skopje, stolicy Macedonii Północnej, odbywa się szczyt OBWE. Jednym z 57 państw członkowskich tej organizacji jest Rosja. Na obrady - dzięki chwilowemu zdjęciu zakazu lotów z Rosji - przyleciał Siergiej Ławrow, rosyjski szef dyplomacji.

Ławrow przemawiał w czwartek na oficjalnej sesji szczytu. Na nagraniu widać, że kiedy nadeszła jego kolej, wielu dyplomatów wstało z miejsc i opuściło salę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ławrow leciał na szczyt OBWE. Samolot zmienił trasę z powodu obecności Marii Zacharowej

Bojkot szczytu

Szczyt ze względu na obecność Ławrowa bojkotuje między innymi Polska. Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował w środę, że ze względu na obecność szefa rosyjskiej dyplomacji ani on, ani nikt z kierownictwa polskiego resortu nie uda się do Skopje. Wcześniej podjęcie takiego kroku zapowiedzieli oficjele z państw bałtyckich i Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Rumunii Luminita Odobescu jest obecna na szczycie OBWE w Skopje, ale odmówiła udziału w oficjalnej sesji, w której brał udział Ławrow.

Szefowa rumuńskiej dyplomacji wzięła udział w nieformalnej kolacji w środę, na której nie było rosyjskiego ministra - zaznaczył rzecznik MSZ w Bukareszcie. Jak dodał, podczas oficjalnej sesji 30. Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Rumunię reprezentuje ambasador tego kraju przy OBWE.

Coroczny szczyt OBWE potrwa do piątku.

Autorka/Autor:ads

Źródło: Reuters, PAP