Zełenski w Wilnie. "NATO da Ukrainie bezpieczeństwo. Ukraina uczyni NATO silniejszym"

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył we wtorek do Wilna, gdzie weźmie udział w rozpoczętym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. - NATO da Ukrainie bezpieczeństwo. Ukraina uczyni NATO silniejszym - oświadczył podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju.

We wtorek po południu na lotnisku w Wilnie, przylatując samolotem polskiego rządu, wylądował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przywódca weźmie udział w rozpoczętym we wtorek dwudniowym szczycie NATO.

CZYTAJ TAKŻE: Stoltenberg: potwierdziliśmy, że Ukraina stanie się członkiem NATO

Zełenski: NATO da Ukrainie bezpieczeństwo. Ukraina uczyni NATO silniejszym

Po przylocie przywódca Ukrainy wziął udział w koncercie na rzecz wsparcia dla jego kraju. Zełenski podziękował zgromadzonym za wspieranie Ukrainy. - Jesteśmy sojusznikami, Ukraina obroni i naszą, i waszą wolność - zwrócił się do Litwinów.

- NATO da Ukrainie bezpieczeństwo. Ukraina uczyni NATO silniejszym - w ten sposób zakończył swoje wystąpienie prezydent.

Po przemówieniu Zełenskiego odśpiewano ukraiński hymn państwowy.

ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Prezydent Ukrainy: przywieziemy nowe instrumenty obrony

"Jutro będziemy kontynuować naszą pracę w Wilnie" - zapowiedział Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościach i podkreślił, że kwestią priorytetową jest ukraińska obrona. "Jestem wdzięczny partnerom za gotowość podejmowania nowych kroków. Więcej broni dla naszych wojskowych to więcej obrony życia dla całej Ukrainy" - zaznaczył prezydent. "Przywieziemy na Ukrainę nowe ważne instrumenty obrony" - zadeklarował.

Zełenski poinformował, że drugiego dnia szczytu odbędą się dwustronne spotkania z partnerami m.in. z USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Japonii.

Na środę zaplanowano też inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Rady Ukraina-NATO.

Zełenski naciska na NATO

Przywódca Ukrainy, który został zaproszony na spotkanie w stolicy Litwy, naciska na NATO, aby w komunikacie ze szczytu wyznaczyło jego krajowi jasną drogę do członkostwa, tak aby mógł przystąpić wkrótce po zakończeniu wojny.

Wcześniej tego dnia prezydent Ukrainy oświadczył, że brak ram czasowych nie tylko dla członkostwa Ukrainy w NATO, ale i dla jej zaproszenia do akcesji byłby absurdem.

"Jest to bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie ma żadnych ram czasowych ani dla zaproszenia (Ukrainy, by dołączyła do NATO - red.), ani dla członkostwa Ukrainy, a dodawane jest jakieś dziwne sformułowanie o 'warunkach', nawet dla zaproszenia Ukrainy" - napisał Zełenski na Telegramie.

"Wygląda na to, że nie ma gotowości ani do zaproszenia Ukrainy do NATO, ani do uczynienia jej państwem członkowskim Sojuszu. To znaczy, że utrzymywana jest możliwość targowania członkostwem Ukrainy w NATO w rozmowach z Rosją" - dodał. Zełenski wyraził obawę, że będzie to "motywacją" dla Rosji do "kontynuowania terroru".

CZYTAJ TAKŻE: Pięć powodów, dlaczego szczyt w Wilnie jest tak ważny dla NATO

Prezydent USA Joe Biden spotka się w środę z prezydentem Ukrainy podczas szczytu NATO w Wilnie - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na amerykańskiego oficjela.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: