Seria wybuchów w okupowanych przez Rosjan miastach. W akcji wyrzutnie HIMARS

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/21
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Wtorek jest 503. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińskie media poinformowały o serii wybuchów w okupowanych przez Rosjan miastach: Skadowsku w obwodzie chersońskim i Tokmaku w obwodzie zaporoskim. Przedstawiciel władz okupacyjnych w obwodzie zaporoskim Włodymyr Rogow napisał na kanale Telegram, że siły ukraińskie zaatakowały Tokmak z wyrzutni HIMARS. Rogow przekazał również, że do serii wybuchów doszło w Berdiańsku. Według ukraińskich mediów w tym mieście Ukraińcy dokonali ataku na hotel, gdzie mieszkali rosyjscy dowódcy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:21

  "Wróg przeprowadził kolejny atak powietrzny na stolicę. Tym razem, według wstępnych informacji, ponownie użył dronów szturmowych Szahed. Po ponad tygodniowej przerwie wróg wystrzelił irańskie drony w kierunku Kijowa drugi dzień z rzędu. Alarm powietrzny trwał ponad 2 godziny. Wszystkie cele wroga w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały wykryte i zniszczone przez siły i środki naszej obrony powietrznej" - napisał w Telegramie szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko.

  Władze miasta poinformowały, że nie wpłynęły żadne informacje o ofiarach ani zniszczeniach spowodowanych atakiem dronów, dane z podsumowania operacyjnego są aktualizowane i weryfikowane.

 • 4:47

  Instytut Studiów nad Wojną: związany z Kremlem bloger twierdził, że siły ukraińskie przejęły kontrolę nad pozycjami w pobliżu wąwozu Hruszewa (około 15 km na południowy zachód od Wielkiej Nowosilki). Inny bloger twierdził, że siły ukraińskie zaatakowały również pozycje rosyjskie na zachód od Starmajorske (9 km na południe od Wielkiej Nowosilki).

 • 3:46

  Brytyjski rząd poinformował w nocy z wtorku na środę, że w ramach kolejnego pakietu wsparcia militarnego dla Ukrainy przekaże temu krajowi ponad 70 pojazdów bojowych i logistycznych oraz tysiące sztuk amunicji do czołgów Challenger 2.

 • 2:34

  "Alert przeciwlotniczy jest ogłoszony! Systemy obrony przeciwlotniczej zaangażowane w regionie i na podejściu do Kijowa działają" - napisał w Telegramie Serhij Popko, szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy.

  Kijowska administracja wojskowa wezwała na swoim kanale w Telegramie, aby ludzie pozostawali w schronach do czasu zakończenia nalotów. W mieście słychać wybuchy przypominające dźwięk systemów obrony przeciwlotniczej przechwytujących obiekty powietrzne,informuje Reuters.

  Poprzedniej nocy ukraińskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie drony, wystrzelone przez Rosję : "Wszystkie wykryte cele powietrzne poruszające się w kierunku Kijowa zostały zniszczone przez siły i środki naszej obrony powietrznej" - napisał w Telegramie Serhij Popko.

 • 2:04

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:02

  W Kijowie i wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny, istnieje zagrożenie ze strony Rosjan przy użyciu dronów szturmowych - ogłosiły w Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy.

  Zagrożenie odnotowano w Kijowie oraz w centralnych i północno-wschodnich regionach Ukrainy. Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak zaapelował do obywateli o zwrócenie uwagi na alarm i niezakłócanie działań Sił Obrony Powietrznej.

 • 22:57

  Obecnie najważniejsze dla nas są stabilne dostawy broni, a nie odblokowanie dostaw nowych rodzajów uzbrojenia - powiedział Bloombergowi szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

  - Musimy zagwarantować stabilne dostawy amunicji artyleryjskiej, bo tego stale potrzebujemy w dużych ilościach. Pracujemy nad tym, żeby otrzymać więcej haubic kalibru 155 mm - zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

  - Uważam, że teraz chodzi nie o to, żeby odblokować nowe uzbrojenie, bo to już zrobiliśmy, tylko o to, żeby zapewnić stabilność dostaw i przyspieszyć dostawę niedawno obiecanej broni - podkreślił szef MSZ.

  Minister wyraził także zadowolenie z powodu ogłoszenia przez Francję przekazania Kijowowi pocisków dalekiego zasięgu.

 • 21:54

  Były prezydent Donald Trump ostro skrytykował decyzję prezydenta Joe Bidena, by wysłać Ukrainie amunicję kasetową. Jak stwierdził, jest to ruch "dalej wciągający nas w trzecią wojnę światową".

  Wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny i "skupienia się na żywotnych interesach Ameryki"

 • 21:41

  Polska i Wielka Brytania są kluczowymi krajami transatlantyckiego sojuszu i nadal muszą wspólnie działać na rzecz Ukrainy i jej członkostwa w NATO - napisał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek w tekście opublikowanym na portalu dziennika "Daily Telegraph".

 • 21:13

  Współpraca dwustronna, w tym w dziedzinie obronności, wsparcie dla Ukrainy i walka z nielegalną imigracją były tematami rozmowy, którą przy okazji szczytu NATO w Wilnie brytyjski premier Rishi Sunak odbył z prezydentem RP Andrzejem Dudą - przekazało biuro brytyjskiego premiera.

 • 20:37

  Szczyt NATO - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski bierze udział. Co powiedział w Wilnie?

 • 20:25

  Przywieziemy do kraju nowe ważne instrumenty obronne - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Wilnie, gdzie we wtorek rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO.

  "Jutro będziemy kontynuować naszą pracę w Wilnie" - zapowiedział Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościach i podkreślił, że kwestią priorytetową jest ukraińska obrona.

  "Jestem wdzięczny partnerom za gotowość podejmowania nowych kroków. Więcej broni dla naszych wojskowych to więcej obrony życia dla całej Ukrainy" - zaznaczył prezydent.

 • 19:58

  Ukraińscy żołnierze zniszczyli trzy rosyjskie drony Lancet - poinformowało dowództwo operacyjne Południe.

  Wojskowi nie sprecyzowali, gdzie konkretnie zostały strącone wrogie bezzałogowce.

 • 19:54

  Oczekujemy pozytywnych zmian nie tylko na kierunku bachmuckim, ale także na zaporoskim. W szczególności dotyczy to okupowanego Berdiańska - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  - Mamy dobre wieści nie tylko z Bachmutu, ale także z obwodu zaporoskiego. Jeśli chodzi o Berdiańsk, sytuacja jest pod kontrolą. Nasze wojsko na pewno nas nie zawiedzie – stwierdził Daniłow.

 • 19:02

  Francja i Ukraina podpisały podczas szczytu NATO w Wilnie umowę zwiększającą pomoc Paryża dla Kijowa o 170 milionów Euro - poinformował na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  "Proces zamówień i dostaw broni na Ukrainę zostanie uproszczony. Tworzone są ramy dla wspólnej produkcji części zamiennych i konserwacji zagranicznej broni i sprzętu" - stwierdził.

  Minister obrony Ołeksij Reznikow w czasie szczytu NATO

 • 17:55

  Nie ma żadnych ram czasowych przyjęcia Ukrainy do Sojuszu, bo proces akcesji do NATO zawsze opierał się na spełnianiu wymogów - powiedział w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  - Mamy teraz program dotyczący tego, jak przybliżyć Ukrainę do NATO. Jego częścią są ustalenia dotyczące interoperacyjności wojsk NATO i Ukrainy - zapewnił szef NATO podczas konferencji prasowej w pierwszym dniu szczytu w Wilnie.

 • 17:48

  NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, Ukraina uczyni NATO silniejszym - powiedział w Wilnie prezydent Wołodymyr Zełenski podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju.

  Zełenski podziękował zgromadzonym za pomoc dla Ukrainy. Zwracając się do Litwinów podkreślił: jesteśmy sojusznikami, Ukraina obroni i naszą i waszą wolność.

  - Jechałem dzisiaj tutaj z wiarą w decyzję, z wiarą w partnerów, z wiarą w silne NATO. W NATO, które nie ma wątpliwości, które nie traci czasu i nie patrzy na żadnego agresora - powiedział prezydent Ukrainy. Zaznaczył, że chciałby, aby Sojusz podjął decyzje, "na które Ukraina zasługuje, których oczekuje każdy ukraiński wojskowy, każdy ukraiński obywatel, każda ukraińska matka i każde ukraińskie dziecko".

  Uczestnicy koncertu poświęconemu Ukrainie w Wilnie

 • 17:33

  Ukraińskie media poinformowały o serii wybuchów w okupowanych przez Rosjan miastach: Skadowsku w obwodzie chersońskim i Tokmaku w obwodzie zaporoskim.

  Przedstawiciel władz okupacyjnych w obwodzie zaporoskim Włodymyr Rogow napisał na kanale Telegram, że siły ukraińskie zaatakowały Tokmak z wyrzutni HIMARS. Rogow przekazał również, że do serii wybuchów doszło w Berdiańsku. Według ukraińskich mediów w tym mieście Ukraińcy dokonali ataku na hotel, gdzie mieszkali rosyjscy dowódcy.

  Dym nad okupowanym Berdiańskiem

 • 17:20

  Ustaliliśmy pakiet środków, by przyjąć Ukrainę do NATO. Potwierdzamy, że zostanie ona członkiem Sojuszu - ogłosił w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  - Na pakiet składają się: nowy program wsparcia dla Ukrainy, by pomóc temu państwu odejść od standardów sowieckich, utworzenie Rady NATO-Ukraina, gdzie będziemy działać na zasadzie równości oraz potwierdzenie, że Ukraina zostanie członkiem NATO - powiedział Stoltenberg.

  Sojusznicy uzgodnili też zniesienie wymogu wypełnienia przez Ukrainę Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP).

  Szczyt NATO w Wilnie. Najważniejsze ustalenia

 • 16:30

  Ukraina jest tak samo potrzebna NATO, jak NATO Ukrainie - uważa premier tego kraju Denys Szmyhal.

  "Dziś w Wilnie rozpoczął się szczyt NATO. Oczekujemy historycznych decyzji, które przybliżą nasz kraj do członkostwa w Sojuszu" - napisał szef ukraińskiego rządu na kanale Telegram.

  Jak podkreślił, Ukraina jest "nieodłącznym elementem światowej architektury bezpieczeństwa". "Jesteśmy obecnie na froncie walki o wartości, wokół których tworzony był Sojusz. Dlatego nasz kraj jest tak samo potrzebny NATO, jak NATO potrzebne jest naszemu krajowi" - oświadczył Szmyhal.

 • 15:57

  Ukraiński żołnierz zestrzelił rosyjskiego drona nad obwodem kijowskim za pomocą pocisku Stinger - poinformowały na Facebooku siły lądowe Ukrainy.

  Żołnierz, Ołeksandr Ławronenko, służy w 60. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej.

 • 15:28

  Co najmniej pięć osób zostało rannych w wyniku ostrzału Chersonia przez Rosjan - poinformowały władze tego miasta.

  Wśród poszkodowanych jest ośmioletni chłopiec.

 • 15:25

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie NATO - podała agencja Reutera.

  Ukraiński RBK przekazał, że Zełenski przyleciał do stolicy Litwy polskim samolotem, który wystartował z Rzeszowa.

  Wołodymyr Zełenski w Wilnie

 • 15:10

  W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę z kierunku południowo-wschodniego używając irańskich dronów kamikadze Shahed - poinformował ukraiński sztab generalny.

  Ukraińska obrona zestrzeliła 26 (z 28) bezzałogowców.

 • 15:05

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 540 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku agresji zbrojnej wzrosły do 235 020.

  Minionej doby Rosjanie stracili w Ukrainie także cztery czołgi, 17 pojazdów opancerzonych i 14 systemów artyleryjskich.

 • 15:01

  Francja rozpoczęła dostawy znacznej liczby odpalanych z powietrza pocisków manewrujących SCALP na Ukrainę - przekazała agencja Reutera, powołując się na informacje uzyskane od źródeł wojskowych podczas konferencji na szczycie NATO w Wilnie.

  Pociski zostaną zintegrowane z samolotami bojowymi produkcji "niezachodniej". Mają być używane tylko w granicach Ukrainy uznanych przez społeczność międzynarodową. Pociski mogą razić cele do 250 km - podał Reuters, bazując na swoim źródle.

  Media: Ukraina dostanie od Francji pociski SCALP

 • 14:51

  Jeśli Estonia zostanie zaatakowana, nie będziemy musieli czekać na wyzwolenie. Jesteśmy gotowi, z pomocą sojuszników z NATO, do natychmiastowej walki - powiedziała podczas szczytu NATO w Wilnie estońska premier Kaja Kallas. Dodała, że ta postawa powinna przede wszystkim działać odstraszająco.

  - Razem z naszymi sojusznikami jesteśmy gotowi do obrony naszego terytorium od pierwszej chwili, od pierwszego centymetra, a to oznacza, że nasza armia i plany są zintegrowane z planami NATO, a także sił zbrojnych naszych sojuszników - oznajmiła Kallas, odnosząc się do nowych planów obronnych dla państw bałtyckich.

  Kaja Kallas

 • 14:31

  Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że w pobliżu okupowanego Berdiańska w obwodzie zaporoskim został "zlikwidowany" rosyjski generał Oleg Cokow. Doniesienia o generale pojawiały się już wcześniej.

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych informował we wrześniu ubiegłego roku, że Cokow został ranny w pobliżu miasta Swatowe w obwodzie ługańskim.

  Zdjęcia Olega Cokowa na kanale Telegram Petra Andriuszczenki

 • 13:40

  Na wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych znajduje się broń wyprodukowana przez rosyjskich sojuszników - irańska, chińska, serbska i północnokoreańska. Nie wiadomo, jak Ukraińcy weszli w jej posiadanie - napisał portal wojskowy mil.in.ua.

 • 13:39

  Rząd Norwegii ogłosił zwiększenie funduszu na pomoc wojskową dla Ukrainy o 2,5 mld koron (239 mln dol.) do 10 mld koron w 2023 roku. Pieniądze pochodzą z pięcioletniego programu dla Ukrainy o wartości 75 mld koron.

  - Ukraina pilnie potrzebuje większego wsparcia wojskowego - uzasadnił decyzję premier Norwegii Jonas Gahr Store.

  Jednocześnie norweski rząd poinformował o podwyższeniu w tym roku składki na fundusz NATO dla Ukrainy o 300 mln koron (28 mln dol.). W ciągu pięciu lat na ten cel ma zostać przeznaczone 1,5 mld koron.

 • 13:38

  Niemcy dostarczą Ukrainie nowy pakiet uzbrojenia, w tym 20 tysięcy pocisków artyleryjskich, 40 wozów bojowych Marder, 25 czołgów Leopard 1 i dwie wyrzutnie Patriot - powiedział w Wilnie minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

  Niemcy przekażą również Kijowowi 5 tysięcy sztuk amunicji dymnej, pakiet sprzętu rozpoznawczego i obrony przed dronami oraz pięć wozów opancerzonych.

  Niemiecki system Patriot

 • 13:21

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że brak ram czasowych nie tylko dla członkostwa Ukrainy w NATO, ale i dla jej zaproszenia do akcesji byłby absurdem. W ten sposób skomentował "sygnały", że omawiane są "sformułowania bez Ukrainy".

  "Jest to bezprecedensowe i absurdalne, gdy nie ma żadnych ram czasowych ani dla zaproszenia (Ukrainy, by dołączyła do NATO), ani dla członkostwa Ukrainy, a dodawane jest jakieś dziwne sformułowanie o "warunkach" nawet dla zaproszenia Ukrainy" - napisał Zełenski na kanale Telegram.

 • 12:39

  Cokolwiek zostanie osiągnięte na polach bitew w Ukrainie do końca bieżącego roku, będzie stanowić podstawę negocjacji. Z końcem roku zamknie się także pewne okno możliwości w zakresie działań wojennych i dyplomatycznych - ocenił na konferencji NATO Public Forum na marginesie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie prezydent Czech Petr Pavel.

  Okno możliwości jest związane z zaplanowanymi na 2024 roku wyborami prezydenckimi w Ukrainie, USA i Rosji oraz z prawdopodobnym kolejnym spadkiem woli masowego wsparcia dla Ukrainy przez jej partnerów i dostarczania jej broni i sprzętu wojskowego - wyjaśnił prezydent Pavel.

  Przywódcy państw NATO na szczycie w Wilnie

 • 11:57

  Francja przekaże Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu SCALP - poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron.

  - Biorąc pod uwagę sytuację i kontrofensywę prowadzoną przez Ukrainę zdecydowałem o zwiększeniu dostaw broni i sprzętu oraz o zapewnieniu Ukraińcom zdolności rakietowych dalekiego zasięgu, zachowując jednoczesnie klarowność i spójność naszej doktryny, czyli umożliwienia Ukraińcom obrony ich terytorium - oświadczył.

  Francuskie pociski SCALP

 • 11:23

  Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził we wtorek, że w Krasnodarze na południu Rosji zastrzelono byłego dowódcę rosyjskiego okrętu podwodnego Krasnodar dokonującego ostrzałów Ukrainy. HUR oznajmił, że wojskowy został "zlikwidowany" i nie ma świadków zabójstwa.

  HUR poinformował, że chodzi o kapitana Siergieja Rżyckiego, byłego dowódcę okrętu Krasnodar. Media rosyjskie informując w poniedziałek o śmierci Rżyckiego podały, że miał on na imię Stanisław.

  Według komunikatu HUR wojskowy zginął, gdy rankiem 10 lipca biegał w parku miejskim w Krasnodarze. "Około godz. 6 rano oddano do niego siedem strzałów z pistoletu Makarowa. W wyniku obrażeń zmarł na miejscu. Z powodu ulewnego deszczu w parku nie było ludzi, tak więc nie ma świadków, którzy mogliby podać szczegóły czy rozpoznać sprawcę" - głosi oświadczenie.

  Okręt podwodny "Krasnodar"

 • 10:06

  "Dziś pracujemy razem z naszymi partnerami nad kwestiami architektury bezpieczeństwa" - napisał w mediach społecznościowych Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Komentując rozpoczynające się spotkanie w Wilnie, podkreślił, iż jest to "ważny dzień dla Ukrainy".

  Głównym tematem dwudniowego szczytu NATO jest przyszłość relacji Sojuszu z Ukrainą. Według zapowiedzi przedstawicieli rządów i mediów zachodnich Zełenski ma się osobiście pojawić w Wilnie w środę, w drugim dniu obrad.

 • 8:44

  Ukraińskie operacje kontrofensywne w rejonie Bachmutu mogą zagrozić rosyjskiej kontroli nad nim, celem jest zapewne powolne okrążenie Rosjan wewnątrz miasta, ale jest zbyt wcześnie, by prognozować wyzwolenie Bachmutu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną.

  Amerykański think tank cytuje ukraińską wiceminister obrony Hannę Malar, która powiedziała w poniedziałek, że Ukraińcy przejęli wzgórza w rejonie Bachmutu, co pozwoliło im na uzyskanie kontroli ogniowej nad samym miastem.

  "Przedstawiciele Ukrainy sygnalizowali ostatnio, że dąży ona do złapania w pułapkę wojsk rosyjskich wewnątrz miasta. Wydaje się, że operacje ukraińskie mają na celu powolne okrążenie oddziałów rosyjskich w Bachmucie i na flankach"

  Eksperci uważają wypowiedzi władz ukraińskich na ten temat za raczej wiarygodne, choć wcześniej, gdy Rosjanie zajmowali Bachmut, ostrożnie oceniali deklaracje rosyjskie o odcięciu ukraińskich lądowych szlaków zaopatrzenia naokoło miasta. Teraz bowiem - wyjaśnia ISW - zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie mówią o przejmowaniu przez Ukraińców obszarów na południowo-zachodnich flankach Bachmutu, w tym pewnych miejsc specyficznych pod względem ukształtowania terenu, które mogą pozwolić na uzyskanie przewagi ogniowej. Scenariusz okrążenia oddziałów rosyjskich w Bachmucie jest też tematem, który niepokoi związanych z Kremlem rosyjskich blogerów wojennych - wskazuje ISW.

  Ukraińscy żołnierze walczą pod Bachmutem

 • 7:52

  Armia ukraińska zajęła w ciągu pięciu tygodni - od początku kontrofensywy 4 czerwca - niemal taki obszar, jaki wojska rosyjskie zajęły przez ponad pół roku - szacuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie o sytuacji na froncie.

  Od 1 stycznia Rosjanie zajęli około 282 kilometry kwadratowe terytorium Ukrainy na całym obszarze działań wojennych. Ukraińcy od 4 czerwca odzyskali około 253 kilometry kwadratowe obszarów kraju - szacuje ISW. Analitycy zaznaczają, że są to ich własne szacunki, które różnią się od ocen ukraińskich, prawdopodobnie dlatego, że Ukraina inaczej oceniała swą początkową kontrolę zajmowanego terytorium.

  Zgodnie z ocenami ogłoszonymi w poniedziałek przez ukraiński Sztab Generalny armia wyzwoliła w ciągu minionego tygodnia 4 kilometry kwadratowe terytorium na kierunku Bachmutu, a ogółem od początku kontrofensywy na tym kierunku - około 24 kilometry kwadratowe. Na południu kraju, na kierunku Berdiańska i Melitopola siły ukraińskie przesunęły się od początku kontrofensywy o 8,6 km.

 • 7:07

  Nasza kontrofensywa na południu trwa, lecz najcięższe walki wciąż toczą się na odcinkach kupiańskim, łymańskim, awdijiwskim i marjinskim w obwodzie donieckim; w ciągu ostatniej doby doszło tam do 30 potyczek - poinformował we wtorkowym porannym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

  W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie po raz kolejny zaatakowali terytorium Ukrainy, wykorzystując irańskie bezzałogowe samoloty uderzeniowe Shahed. Ustalanie następstw tych ataków trwa. Siły rosyjskie przeprowadziły też atak rakietowy na terytorium jednego z obiektów infrastruktury cywilnej w Mikołajowie. Rosyjskie wojsko przeprowadziło też 48 nalotów i wystrzeliło 60 razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i zaludnione obszary. Są osoby ranne wśród ludności cywilnej - donosi sztab.

  Na froncie południowym (kierunki zaporoski i chersoński) Rosjanie koncentrują swoje wysiłki na zapobieganiu dalszemu postępowi wojsk ukraińskich w ramach kontrofensywy. Ostrzelali ponad 20 miejscowości, w tym Nowodariwkę, Lewadne, Małyniwkę, Hulajpole i Orichiw w obwodzie zaporoskim. Natomiast w obwodzie chersońskim ostrzelano samo miasto Chersoń, a także Berysław, Kozacke, Lwowske, Antoniwkę oraz Inżenerne. Jednocześnie Ukraińskie Siły Zbrojne kontynuują operacje ofensywne w kierunku Melitopola i Berdiańska - czytamy w komunikacie.

  Na wschodnim odcinku frontu (w obwodzie donieckim), na kierunku łymańskim Rosjanie przeprowadzili minionej doby naloty w okolicach miejscowości Terny, Żwaniwka, Rozdoliwka i Biłohoriwka w obwodzie donieckim. Pod ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 15 miejscowości. W okolicach Bachmutu ukraińscy obrońcy skutecznie odparli ataki okupantów w pobliżu wsi Hryhoriwka, znajdując się pod ciężkim ostrzałem. W wyniku ostrzału w tym rejonie ucierpiało ponad 10 miejscowości - przekazało dowództwo ukraińskich sił zbrojnych.

  Na kierunku Awdijiwki ukraińskie siły obronne nadal powstrzymują rosyjską ofensywę w okolicach Siewiernego. Minionej doby Rosjanie ostrzelali tam ponad 10 miejscowości, w tym Awdijiwkę, Pierwomajsk i Newelsk. Na marjinskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze odparli wszystkie ataki wroga w pobliżu Marjinki i Krasnohoriwki. Rosjanie ostrzelali w tym regionie ponad 10 miejscowości, w tym Krasnohoriwkę, Marjinkę, Heorhiwkę i Pobiedę.

 • 6:00

  Kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu NATO w Wilnie, w nocy z poniedziałku na wtorek, Rosja przeprowadziła atak powietrzny na stolicę Ukrainy Kijów przy użyciu irańskich dronów Shahed.

  "Wróg zaatakował Kijów z powietrza po raz drugi w tym miesiącu" - poinformował na Telegramie Serhij Popko, szef administracji wojskowej Kijowa. "Irańskie drony zostały wystrzelone z południa Rosji, prawdopodobnie z Kraju Krasnodarskiego" - dodał.

 • 4:35

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie przeprowadziły ataki powietrzne, rakietowe i artyleryjskie na zachodni brzeg obwodu chersońskiego i mikołajowskiego.

 • 4:35

  Instytut Studiów nad Wojną: ukraińscy urzędnicy oświadczyli 10 lipca, że siły ukraińskie kontrolują ogień nad Bachmutem i rosyjskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi wokół miasta.

 • 4:34

  Prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas indywidualnego spotkania w środę na Litwie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na informacje pochodzące od amerykańskiego urzędnika.

  W poniedziałek wieczorem Zełenski właściwie potwierdził swój udział w szczycie NATO w Wilnie. - To dla mnie zaszczyt reprezentować takich ludzi i taką Ukrainę - powiedział w wieczornym przemówieniu wideo.

 • 4:34

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:34

  Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały w poniedziałek o zakończeniu akcji poszukiwawczej po rosyjskim ostrzale Orichowa na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł z czterech do siedmiu. 11 ludzi zostało rannych.

  Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało w poniedziałek rano, że w Orichowie w obwodzie zaporoskim Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na miejscową szkołę, gdzie cywile otrzymywali pomoc humanitarną.

 • 4:33

  Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

  Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

  Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

 • 4:33

  Australia udostępnia samolot wojskowy oraz do 100 australijskich żołnierzy i pracowników cywilnych, aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną. Samolot E-7A Wedgetail będzie nadzorował międzynarodowe centra logistyczne dla Ukrainy. Maszyna będzie stacjonowała w Niemczech przez sześć miesięcy i operowała w europejskiej przestrzeni powietrznej.

  Informacja została ogłoszona przez premiera Australii Anthony'ego Albanese po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w poniedziałek w Berlinie - pisze agencja dpa.

 • 4:33

  Teraz jest najlepszy czas, by podjąć decyzję o zaproszeniu Ukrainy do NATO, wzywam do tego państwa członkowskie. Poszerzenie NATO o Ukrainę może zapobiec przyszłym wojnom w Europie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w poniedziałek w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD.

  Kułeba odpierał też obawy niektórych państw NATO, że zaproszenie wciągnie je w wojnę z Moskwą. "Wierzymy, że samo zaproszenie nikogo nie wciągnie w wojnę" – zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji. Dodał, że chodzi tutaj raczej o "przesłanie polityczne dla Ukrainy", nie natychmiastowe członkostwo.

 • 4:32

  Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO, od nas zależy bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w przeddzień rozpoczęcia szczytu NATO w Wilnie.

  "Nawet jeśli przedstawiane są różne stanowiska, i tak jest to oczywiste: Ukraina zasługuje na członkostwo w Sojuszu. Nie teraz, bo teraz jest wojna, ale potrzebujemy jasnego sygnału" - powiedział Zełenski na nagraniu w mediach społecznościowych. Zaznaczył, że większość członków Sojuszu stoi w tej sprawie po stronie Kijowa i wyraził przekonanie, że Ukraina będzie członkiem NATO.

 • 4:32

  Wojna z Ukrainą może sprawić, że Rosja straci udział w międzynarodowym rynku eksportu broni na rzecz Chin. Sprzedaż rosyjskiej broni utrudniają zarówno sankcje, jak i bardzo duże straty na polu walki - ocenia w poniedziałek amerykański portal Defense News.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Serhij Bratczuk/Telegram

Tagi:
Raporty: