TVN24 | Świat

Walka z pandemią, zmianami klimatu i opodatkowanie globalnych korporacji. Drugi dzień szczytu G7

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W drugim dniu szczytu G7 w Wielkiej Brytanii światowi przywódcy, w tym prezydent USA Joe Biden, będą dyskutować między innymi na temat walki z koronawirusem, zmianami klimatu czy porozumienia dotyczącego opodatkowania międzynarodowych korporacji i wprowadzenia globalnej minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw.

To pierwsze od wybuchu pandemii COVID-19 spotkanie przywódców na żywo, a nie w formie wideokonferencji. Głównymi tematami rozmów mają być: odbudowa gospodarcza po pandemii, pomoc krajom rozwijającym się w szczepieniach i przekazanie im szczepionek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W angielskim Carbis Bay przywódcy będą dyskutować na temat zapobiegania zmianom klimatycznym, poparcia zasad wolnego handlu i zawarcia uzgodnionego przez ministrów finansów porozumienia w sprawie opodatkowania międzynarodowych korporacji i wprowadzenia globalnej minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw.

W szczycie bierze udział prezydent USA Joe Biden, dla którego jest to pierwsze spotkanie z liderami siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. W piątek wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen wyrazili poparcie dla multilateralnych działań w rozwiązywaniu najważniejszych światowych wyzwań.

"Ścisła jedność transatlantycka niezbędna"

Po pierwszym dniu szczytu Joe Biden wyraził zadowolenie, że Stany Zjednoczone wzmocnią swoje zaangażowanie na rzecz multilateralizmu i będą współpracować z sojusznikami i partnerami, "by budować bardziej sprawiedliwą gospodarkę światową".

"Ścisła jedność transatlantycka jest niezbędna, by stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom, od stosunków z Chinami po ochronę naszego klimatu. Cieszę się, że mogłam dziś wymienić poglądy z prezydentem Joe Bidenem. Cieszę się, że będę mogła powitać go w Brukseli na pierwszym od 7 lat szczycie unijno-amerykańskim" - napisała z kolei von der Leyen.

"Mamy obowiązek wyznaczyć jasne cele i podjąć konkretne zobowiązania, aby sprostać wyzwaniom naszych czasów. Ten szczyt G7 musi być szczytem działań. Cieszę się, że mogę was spotkać, drodzy partnerzy i przyjaciele. W pracy, razem" - oświadczył Macron.

Otwierając szczyt jego gospodarz, brytyjski premier Boris Johnson, powiedział, że spotkanie "jest szansą na wyciągnięcie wniosków z pandemii i zapewnienie, że błędy popełnione w jej trakcie nie zostaną powtórzone".

Autor:asty/kab

Źródło: PAP