Prezydent USA Joe Biden zapewnił w niedzielę w Kambodży, że Stany Zjednoczone będą energicznie konkurować z Chinami, utrzymując jednocześnie kanały komunikacji, by ta konkurencja nie prowadziła do konfliktu. Podczas szczytu Azji Wschodniej w Phnom Penh amerykański przywódca zapowiedział, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania przez Pekin praw człowieka.
W Szczycie Azji Wschodniej w niedzielę uczestniczyli przedstawiciele państw ASEAN (Kambodży, Indonezji, Laosu, Birmy, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Filipin, Wietnamu i Brunei), a także Australii, Chin, Indii, Japonii, Nowej Zelandii, Rosji, Korei Płd. i USA. Wcześniej w stolicy Kambodży odbyło się spotkanie przywódców krajów ASEAN.
Jak podał w komunikacie Biały Dom, prezydent Joe Biden w wystąpieniu skomentował stosunki między USA a Chinami. Podkreślił, że Stany Zjednoczone będą energicznie konkurować z ChRL i wypowiadać się na temat łamania praw człowieka w tym kraju. Jednocześnie chcą jednak zachować "otwarte kanały komunikacyjne", by konkurencja nie prowadziła do konfliktu.
W poniedziałek na Bali ma dojść do osobistych rozmów Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.
Joe Biden o Ukrainie i Korei Północnej
Prezydent Biden potwierdził też trwałe zaangażowanie USA w region Indo-Pacyfiku i wezwał rządzącą Mjanmą (Birmą) juntę do przestrzegania planu pokojowego uzgodnionego z ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) - napisano w komunikacie Białego Domu.
Uzupełniono, że amerykański przywódca potępił agresję Rosji na Ukrainę i próby rakietowe Korei Północnej. Podkreślił również konieczność zagwarantowania wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim i zachowania pokoju w Cieśninie Tajwańskiej.
Biden spotkał się na trójstronnych rozmowach z prezydentem Korei Południowej Jun Suk Jeolem i premierem Japonii Fumio Kishidą. Podkreślił, że trzy kraje są "bardziej niż kiedykolwiek" zjednoczone w swojej postawie wobec Korei Północnej, która kontynuuje swoje "prowokacyjne zachowanie". Dodał, że rozmowy dotyczyły również wzmocnienia i koordynacji pomocy dla Ukrainy.
G20 i spotkanie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku
Szczyt Azji Wschodniej był pierwszym z trzech ważnych międzynarodowych spotkań, które odbywają w ciągu tygodnia w Azji Południowo-Wschodniej. We wtorek i środę na indonezyjskiej wyspie Bali odbędzie się się szczyt G20, w piątek i sobotę - spotkanie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w stolicy Tajlandii Bangkoku.
Oprócz wojny w Ukrainie jednymi z głównych tematów tych spotkań będą zapewne napięcia wokół Tajwanu i Morza Południowochińskiego, północnokoreańskie próby rakietowe, problemy klimatu i bezpieczeństwa żywnościowego - podała agencja Reutera. Dodała, że relacje między USA i Chinami są obecnie najbardziej napięte od dekad.
To pierwsza wizyta Bidena w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to też pierwszy od sześciu lat Szczyt Azji Wschodniej, w którym osobiście bierze udział prezydent USA.
Źródło: PAP