Agencja Reutera poinformowała, że kilka krajów Unii Europejskiej zgłosiło Europejskiemu Urzędowi do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oferty od "rzekomych pośredników" na dostawy 900 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 za łączną cenę 12,7 miliarda euro.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
OLAF już wcześniej ostrzegał, że rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko COVID-19 stwarza zagrożenie, iż grupy przestępcze mogą oferować podrabiane szczepionki. Na początku lutego wszczął dochodzenie w sprawie fałszywych preparatów.
"Oferty te mają wiele różnych form"
Ville Itala, dyrektor generalny OLAF, potwierdzał już wtedy, że do agencji docierają doniesienia o oszustach, oferujących sprzedaż szczepionek rządom w całej UE.
- Oferty te mają wiele różnych form. Na przykład oszuści mogą zaoferować sprzedaż dużych ilości szczepionek, dostarczyć próbkę w celu zgarnięcia pierwszej zaliczki, a następnie zniknąć z pieniędzmi. Mogą dostarczać partie fałszywych szczepionek lub mogą fałszywie twierdzić, że reprezentują legalny biznes i utrzymywać, że posiadają lub mają dostęp do szczepionek – wyjaśnił.
Agencja monitoruje nadużycia finansowe
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest jedynym organem UE uprawnionym do tropienia nadużyć związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych, prowadzenia dochodzeń w tej sprawie i eliminowania tych nadużyć.
OLAF może prowadzić dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć finansowych, korupcji i innych przestępstw godzących w interesy finansowe UE.
Autorka/Autor: ft//rzw
Źródło: PAP