Walkę podjęto "znacznie wcześniej", zaszczepiono co ósmego mieszkańca kraju

Autor:
ft,pp\mtom
Źródło:
PAP, TVN24
Dr hab. Katarzyna Kolasa o przebiegu szczepień przeciw koronawirusowi w Izraelu
Dr hab. Katarzyna Kolasa o przebiegu szczepień przeciw koronawirusowi w IzraeluTVN24
wideo 2/21
TVN24Dr hab. Katarzyna Kolasa o przebiegu szczepień przeciw koronawirusowi w Izraelu

Izrael podjął walkę z koronawirusem znacznie wcześniej od nas, jeśli chodzi o przygotowania do zaszczepienia – mówiła w TVN24 dr hab. Katarzyna Kolasa, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia, zarządzania opieką zdrowotną i cyfryzacji w ochronie zdrowia. Izrael, gdzie wykonano ponad milion szczepień, jest obecnie światowym liderem, jeżeli chodzi o wyszczepialność społeczeństwa.

Z zestawienia Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że na całym świecie przeciwko COVID-19 zaszczepiono już ponad 12 milionów osób. Liderem światowego rankingu pod względem procenta wyszczepionej populacji jest Izrael, gdzie preparat podano już ponad milionowi mieszkańców, czyli około 12 procentom łącznej liczby obywateli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Izrael był jednym z pierwszych krajów, które zaczęły szczepienie ludności. Proces ten trwa tam od 19 grudnia. Od tego czasu preparat Pfizer/BioNTech otrzymuje średnio 150 tysięcy osób dziennie. Jako pierwsza na świecie szczepienia zaczęła Wielka Brytania, gdzie 8 grudnia pierwszą szczepionkę otrzymała w szpitalu w Coventry prawie 91-letnia Margaret Keenan.

"Izrael podjął walkę z koronawirusem znacznie wcześniej"

Kwestie szczepień w Izraelu komentowała w niedzielę w "Faktach po Faktach" dr hab. Katarzyna Kolasa z Akademia Leona Koźmińskiego, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia, zarządzania opieką zdrowotną i cyfryzacji w ochronie zdrowia. - Izrael podjął walkę z koronawirusem znacznie wcześniej od nas, jeśli chodzi o przygotowania do zaszczepienia – powiedziała.

Wskazała także, że w Izraelu są "przygotowani do analityki danych i tego typu zadań". - Zarówno politycy, jak i osoby publiczne zaangażowały się w sposób osobisty w namawianie społeczeństwa do szczepienia – mówiła.

Dodała że "ten spektakularny sukces, który Izrael osiągnął w ciągu dziesięciu dni, bo zaczęto szczepić 19 grudnia" to zasługa promocji szczepień na COVID-19. - Zarówno premier (Benjamin - red.) Netanjahu, jak i wiele innych osób ze sceny publicznej zaszczepiło się, ale również wykonywało telefony, nagrywało się do mieszkańców Izraela, namawiając ich do udziału w programie – powiedziała.

Świat szczepi się przeciwko COVID-19

Z danych zgromadzonych przez Our World in Data do 1 stycznia wynika, że Izrael jest zdecydowanym liderem pod względem liczby podanych szczepionek w odniesieniu do liczby ludności. Na drugim miejscu jest Bahrajn – 3,5 procent, a na trzecim Wielka Brytania – 1,5 procent.

Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, to najwięcej zastrzyków ze szczepionką zrobiono w Chinach – 4,5 miliona, w USA – 2,8 miliona oraz w Wielkiej Brytanii i Izraelu – po około milion. W Europie na końcu pod tym względem plasuje się Francja, gdzie do 30 grudnia podano jedynie 138 szczepionek. Według BBC, to efekt m.in. dużego sceptycyzmu społeczeństwa francuskiego, strategii dającej priorytet mieszkańcom ośrodków opieki nad seniorami, a także długo trwających procedur formalnych.

Liczby dotyczące szczepień uwzględniają jedynie pierwsze dawki szczepionek, podczas gdy wszystkie stosowane obecnie szczepionki wymagają podania dwóch dawek w odstępie około trzech tygodni. W Wielkiej Brytanii rząd przyjął niedawno strategię mającą na celu podanie pierwszej dawki maksymalnie dużej liczbie osób, nawet za cenę odłożenia podania drugiej dawki w czasie. Badania wskazują, że odporność na koronawirusa nabywa się już po pierwszej dawce, jednak nie jest ona tak silna i trwała, jak po dwóch zastrzykach.

Autor:ft,pp\mtom

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości