TVN24 | Świat

Druga szczepionka przeciw COVID-19 bez autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Będzie kolejne spotkanie

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Europejska Agencja Leków (EMA) nie podjęła w poniedziałek decyzji w sprawie autoryzacji szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Komitet ekspertów EMA zbierze się ponownie w środę, by omówić sprawę zatwierdzenia preparatu.

Komitet ekspertów Europejskiej Agencji Leków zebrał się w poniedziałek, aby omówić dane dotyczące szczepionki firmy Moderna. Agencja wydaje opinię dotyczącą szczepionki, a ostateczna decyzja w sprawie autoryzacji, czyli dopuszczenia do obrotu, należy do Komisji Europejskiej. Wieczorem Agencja poinformowała, że żadna decyzja nie zapadła. Kolejne spotkanie grupy ekspertów EMA zaplanowane jest na środę 6 stycznia.

EMA również przekazała, że organizuje "publiczne spotkanie w piątek, 8 stycznia, w celu poinformowania obywateli Europy o ocenie, zatwierdzeniu i wprowadzeniu nowych szczepionek przeciw COVID-19".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Komisja Europejska zatwierdza kontrakt z amerykańską firmą Moderna

Jak dotąd szczepionka Pfizer/BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej. Wykazała skuteczność na poziomie 95 procent w badaniach klinicznych. Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw COVID-19.

W listopadzie Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19. Komisja Europejska nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu Unii Europejskiej po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: