"Katastrofa, za którą Francja ponosiłaby odpowiedzialność". "Die Welt" o kłopotach z unijnym zamówieniem

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Francja opóźnia zamówienie przez Unię Europejską 1,8 miliarda dawek szczepionki przeciwko COVID-19 od firm Pfizer/BioNTech, których dostawy planowane są na następne dwa lata – podał niemiecki dziennik "Die Welt", powołując się na źródła wśród unijnych dyplomatów. 

Według "Die Welt" w czasie ostatnich spotkań dotyczących zamówienia dodatkowych 1,8 miliarda dawek szczepionki dla Unii Europejskiej w perspektywie następnych dwóch lat, przedstawiciele Francji wstrzymywali podejmowanie decyzji, zadając serię pytań technicznych, na które domagali się odpowiedzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dziennik nie potrafił jednoznacznie wskazać, co jest powodem wahań Paryża, ale unijni dyplomaci, na których powołała się gazeta, spekulowali, że może chodzić o zwiększenie roli francuskich przedsiębiorstw w procesie produkcji szczepionek.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na szczepionki, w tym na dawki przeznaczone dla młodszych pacjentów, europejskie rządy obawiają się, że mogą spóźnić się z zamówieniem i w konsekwencji stracić jego część. – To byłaby katastrofa, za którą Francja ponosiłaby odpowiedzialność – mówił jeden z dyplomatów, cytowany przez "Die Welt".

Pytany o komentarz w sprawie doniesień "Die Welt" rzecznik francuskiego resortu gospodarki powiedział agencji Reutera, że "wbrew temu, co napisano, Francja oficjalnie poparła kontrakt w ramach Komisji Europejskiej". – Zadajemy rozsądne pytania w zakresie wyzwań dla zdrowia publicznego, przed którymi stoimy – dodał. 

Unijne zamówienie na szczepionki

W połowie kwietnia Komisja Europejska podała, że rozpoczęła negocjacje z BioNTech/Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023. - Rozpoczęliśmy negocjacje z BioNtech/Pfizer w sprawie trzeciego kontraktu. Ten kontrakt zakłada dostawy 1,8 miliarda dodatkowych dawek szczepionek na lata 2022-2023. Będzie dotyczył nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. Wszystko to będzie miało miejsce w Unii Europejskiej - powiedziała wówczas szefowa KE Ursula von der Leyen.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości