Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. Jego śmierć wywołała poruszenie na całym świecie, wśród naukowców, polityków, gwiazd popkultury. "Najzabawniejszy człowiek, jakiego miałem przyjemność poznać" - napisał o profesorze odtwórca roli Hawkinga w filmie "Teoria wszystkiego", Eddie Redmayne.
O śmierci poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu. "Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku po śmierci naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego spuścizna przetrwa wiele lat" (http://www.tvn24.pl) (http://www.tvn24.pl)
Hawking był bezsprzecznie najbardziej znanym współczesnym astrofizykiem na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących tej dziedziny nauki. Wnikliwie badał czarne dziury i teorię Wszechświata.
Międzynarodową sławę, wykraczającą poza środowiska naukowe, przyniosła mu książka pod tytułem "Krótka historia czasu" z 1988 roku, która trafiła na listy bestsellerów w wielu krajach. Na liście sprzedażowej publikowanej przez dziennik "Sunday Times" pozostawała numerem jeden przez 237 tygodni.
"Możesz latać jak Superman"
Śmierć naukowca poruszyła cały świat. W sieci wielu ludzi upamiętniło życie i dorobek Hawkinga.
NASA opublikowała w mediach społecznościowych nagrania, by uczcić pamięć fizyka. Filmy zawierają fragmenty rozmowy naukowca z astronautami przebywającymi w 2014 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Rickiem Mastracchio i Koichi Wakatą.
"Ku pamięci Stephena Hawkinga, słynnego fizyka i ambasadora nauki. Jego teorie otworzyły wszechświat na możliwości, które my i świat badamy. W stanie mikrograwitacji (w której powstaje tzw. stan nieważkości - przyp. red.) możesz latać jak Superman, tak powiedziałeś astronautom na ISS w 2014 roku”.
Amerykański astrofizyk i popularyzator nauki Neil deGrasse Tyson opublikował na Twitterze zdjęcie z Hawkingiem.
"Jego odejście pozostawia intelektualną próżnię. Ale to nie jest pustka. Pomyślcie o tym, jak o rodzaju energii próżniowej, przenikającej tkankę przestrzeni kosmicznej, która wymyka się pomiarom. Stephen Hawking, RIP 1948-2018".
His passing has left an intellectual vacuum in his wake. But it\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s not empty. Think of it as a kind of vacuum energy permeating the fabric of spacetime that defies measure. Stephen Hawking, RIP 1942-2018. pic.twitter.com/nAanMySqkt
— Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) 14 marca 2018
Nie tylko świat nauki
Fizyka żegna nie tylko naukowe środowisko. Śmierć Hawkinga upamiętniają też politycy i celebryci oraz entuzjaści jego teorii na całym świecie.
"Profesor Stephen Hawking był cudownym i wyjątkowym umysłem – jednym z największych naukowców swojego pokolenia. Jego odwaga, poczucie humoru i determinacja, by brać z życia jak najwięcej, były inspiracją. Jego spuścizna nie zostanie zapomniana" – napisała na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
Śmierć naukowca skomentował również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
"'Ważne, byście się nie poddawali'. Ku pamięci Stephena Hawkinga".
Obsada popularnego serialu "Teoria wielkiego podrywu” pokazała na Twitterze zdjęcie z wizyty Hawkinga na planie.
In loving memory of Stephen Hawking. It was an honor to have him on The #BigBangTheory. Thank you for inspiring us and the world. pic.twitter.com/9rWoYqIToy
— The Big Bang Theory (@bigbangtheory) 14 marca 2018
Producent kultowego animowanego serialu "Simpsonowie" Matt Selman pożegnał Hawkinga, publikując grafikę z odcinka, którego gościnną gwiazdą była postać naukowca.
"Żegnając Stephena Hawkinga, najbardziej inteligentną gościnną gwiazdę w krótkiej historii 'Simpsonów'".
Eddie Redmayne, zdobywca Oscara za rolę Stephena Hawkinga w biograficznym filmie "Teoria wszystkiego" z 2014 roku napisał w oświadczeniu: "Straciliśmy naprawdę piękny umysł, nadzwyczajnego naukowca i najzabawniejszego człowieka, jakiego miałem przyjemność poznać".
"Świat stracił dziś odrobinę swojego blasku" - napisał z kolei hollywoodzki aktor Antonio Banderas.
O tym, że postać Hawkinga znaczyła wiele w nie tylko w naukowym świecie, mogą też świadczyć reakcje poza internetem.
Na stacji londyńskiego metra Tower Hill obsługa wywiesiła kartkę z "cytatem dnia". Są to słowa Hawkinga: "Pamiętajcie, by patrzeć w gwiazdy, a nie pod nogi. Starajcie się zrozumieć to, co widzicie. Zastanawiajcie się nad tym, dlaczego istnieje świat. Bądźcie ciekawi. Jakkolwiek trudne wydaje się życie, zawsze jest coś, co można zrobić. Coś, w czym można osiągnąć sukces. Ważne, byście się nie poddawali".
What an amazing mind that has left us RIP Professor Stephen Hawking #stephenhawking #abeautifulmind @visitlondon @TfL @BBCScienceNews pic.twitter.com/NP6tJkdyTo
— Tower Hill Tube (@towerhilltube) 14 marca 2018
Autor: jog/adso / Źródło: bbc.co.uk, Twitter, Facebook, tvn24.pl