Susan Wojcicki nie żyje. Była szefowa YouTube miała 56 lat

Źródło:
Reuters
Była szefowa YouTube'a Susan Wojcicki z siostrą Ann
Była szefowa YouTube'a Susan Wojcicki z siostrą Ann Reuters
wideo 2/2
Była szefowa YouTube'a Susan Wojcicki z siostrą Ann Reuters

Zmarła Susan Wojcicki, była prezeska serwisu YouTube - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych szef firmy Google Sundar Pichai. Amerykańska bizneswoman o polskich korzeniach od dwóch lat walczyła z nowotworem. Miała 56 lat.

"Jestem niewiarygodnie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki Susan Wojcicki" - napisał Sundar Pichai na platformie X. Zaznaczył, że kobieta od dwóch lat zmagała się z chorobą nowotworową.

Podkreślił, że Wojcicki zapisała się w historii Google. "Trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Była niesamowitą osobą, liderką i przyjaciółką, która wywarła ogromny wpływ na świat. (...) Będzie nam jej bardzo brakować. Nasze myśli z jej rodziną" - czytamy we wpisie.

Informację o śmierci kobiety potwierdziła także rodzina. "Z głębokim smutkiem przekazuję wiadomość o śmierci Susan Wojcicki. Moja ukochana żona od 26 lat i matka pięciorga naszych dzieci opuściła nas dzisiaj po dwóch latach życia z niedrobnokomórkowym rakiem płuc" - poinformował na Facebooku mąż Wojcicki, Dennis Troper.

Susan Wojcicki była związana z firmą Google (Google przejęło YouTube w 2006 roku) od jej najwcześniejszych dni, kiedy jej założyciele pracowali nad pierwszą wersją wyszukiwarki jeszcze w garażu. Pracowała w firmie od prawie 25 lat, z czego przez niemal 10 ostatnich był szefową YouTube. Ze stanowiska zrezygnowała w lutym 2023 roku.

Susan Wojcicki Shutterstock

Susan Wojcicki dwukrotnie trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes, w 2011 roku znalazła się na miejscu 16. a rok później na 25.

CZYTAJ WIĘCEJ: Była szefowa YouTube'a z własną lalką Barbie

Była żoną Dennisa Tropera, także związanego z firmą Google, z którym miała pięcioro dzieci. Posiadała obywatelstwo amerykańskie i polskie. Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki, działacz ruchu ludowego i poseł na Sejm.

Susan miała dwie młodsze siostry - Anne i Janet. Pierwsza jest dyrektorką generalną firmy 23andME, zajmującej się domowymi testami DNA, druga profesorką pediatrii i epidemiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Rodzinna tragedia

W lutym tego roku media obiegła informacja o śmierci 19-letniego syna Susan Wojcicki, Marco Tropera. Znaleziono go martwego w akademiku Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley.

Kilka miesięcy później ujawniono, że przyczyną śmierci było przedawkowanie narkotyków. 

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock