Eksperci prawni Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Rady Europy, Ukrainy i 37 państw stworzyli podstawy prawne dla działania trybunału do spraw agresji wobec Ukrainy. Sekretarz generalny Rady Europy Alain Berset podkreślił, że osiągnięto "ważny postęp". Z kolei szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas stwierdziła, że nikt z przywódców Rosji nie jest nietykalny.
We wtorek eksperci prawni Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Rady Europy, Ukrainy i 37 państw stworzyli podstawy prawne dla działania trybunału ds. agresji przeciwko Ukrainie.
Sekretarz generalny Rady Europy Alain Berset podkreślił, że osiągnięto "ważny postęp" w tworzeniu trybunału ds. agresji wobec Ukrainy. - Rada Europy stała przy Ukrainie od pierwszego dnia wojny - podkreślił szef Rady, która od początku była zaangażowana w inicjatywę tworzenia trybunału.
Sąd ten powstanie na mocy porozumienia między rządem Ukrainy i Radą Europy. Berset podkreślił, że powołanie trybunału umożliwi Ukrainie i Unii Europejskiej wykorzystanie w pełni doświadczenia i eksperckiej wiedzy Rady Europy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ – MSZ: interpretacja sformułowana przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości spójna z interwencją Polski
- Widzimy dziś ważny postęp, o znaczącym wpływie dla narodu Ukrainy na kolejne pokolenia. Jednak ciężka praca dopiero się zaczyna. Nie zatrzymamy się, dopóki Rosja nie zostanie całkowicie pociągnięta do odpowiedzialności i sprawiedliwości nie stanie się zadość - oświadczył Berset.
Przypomniał, że Europejski Trybunał Praw Człowieka rozważa obecnie "ponad cztery tysiące spraw przeciwko Rosji związanych z wydarzeniami na Krymie, w Donbasie i wojną na Ukrainie".
Kallas: istnieje szerokie międzynarodowe poparcie dla tej inicjatywy
- Nikt z przywódców Rosji nie jest nietykalny i to jest przesłanie trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas.
Estonka przemawiała w Brukseli po spotkaniu specjalnej grupy ds. powołania trybunału. To inicjatywa, z którą jako pierwsza wystąpiła Rada Europy w połowie 2022 roku, a następnie została ona poparta m.in. przez unijne instytucje.
Kallas podkreśliła, że istnieje szerokie międzynarodowe poparcie dla tej inicjatywy. - Rozliczalność jest również integralną częścią sprawiedliwego i trwałego pokoju. Trybunał musi zostać utworzony zanim wojna się skończy - stwierdziła dodając, że prawnicy w Brukseli kończą pracę nad dokumentami legislacyjnymi.
- Oczywiście jest wiele kwestii prawnych związanych z takim trybunałem, ale myślę, że prawnicy wykonali świetną robotę i możemy zdecydowanie podjąć dalsze kroki - dodała Kallas.
McGrath: specjalny trybunał odegra kluczową rolę
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Michael McGrath, który także wziął udział w konferencji, przypomniał, że spotkanie odbywa się prawie trzy lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, a praca na rzecz powołania instytucji obrazuje zbiorowe zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości dla Ukrainy i zasad, którymi kieruje się międzynarodowy system prawny.
Jego zdaniem "specjalny trybunał odegra kluczową rolę w zagwarantowaniu odpowiedzialności za rosyjską agresję na Ukrainę", a jednocześnie będzie domagać się "sprawiedliwości dla ofiar i zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Ukrainy wezwał do utworzenia trybunału dla rosyjskich elit politycznych i wojskowych
- Gdy specjalny trybunał zacznie działać, władze Ukrainy będą mogły kierować krajowe dochodzenia i postępowania karne związane ze zbrodnią agresji do prokuratora specjalnego trybunału. W tym procesie Ukraina prześle również odpowiednie dowody do trybunału - opisał McGrath.
Wyjaśnił też, że specjalny trybunał zostanie utworzony w ramach instytucjonalnych Rady Europy, co zagwarantuje, że postępowania karne będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi praw człowieka.
Zapowiedź utworzenia trybunału do spraw agresji wobec Ukrainy
Specjalny trybunał zostanie utworzony na mocy porozumienia między rządem Ukrainy a Radą Europy. Po rozpoczęciu działalności będzie miał prawo pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych, którzy ponoszą największą odpowiedzialność za zbrodnię agresji.
We wtorek Komisja Europejska przyjęła również zalecenie dotyczące udziału w formalnych negocjacjach w sprawie utworzenia Międzynarodowej Komisji Roszczeniowej dla Ukrainy.
KE będzie organem odpowiedzialnym za przegląd, ocenę i rozstrzyganie kwalifikujących się roszczeń zarejestrowanych w Rejestrze Szkód oraz ustalanie kwoty odszkodowania należnego w każdym przypadku. Utworzenie Komisji Roszczeniowej ma być kluczowym krokiem w kierunku rekompensaty dla ofiar wojny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Vladyslav Musiienko/PAP