88 etatowych pracowników ONZ-towskiej Agencji ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zginęło od 7 października, czyli od początku działań wojennych w Strefie Gazy. Jest to "największa kiedykolwiek zarejestrowana liczba ofiar śmiertelnych wśród personelu ONZ w pojedynczym konflikcie". W poniedziałek ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na temat ostatnich wydarzeń w wojnie Izraela z palestyńskim Hamasem.
W niedzielnym oświadczeniu największych agencji ONZ podkreślono, że "88 osób to największa kiedykolwiek zarejestrowana liczba ofiar śmiertelnych wśród personelu ONZ w pojedynczym konflikcie".
Wyrażono oburzenie z powodu wysokiej liczby ofiar wśród ludności cywilnej w Gazie i wezwano do "natychmiastowego humanitarnego przerwania ognia". Zażądano też zwolnienia przez Hamas wszystkich zakładników uprowadzonych z Izraela.
"To już trwa 30 dni. Już wystarczy. To musi się skończyć teraz" - podkreślił szef operacji humanitarnych ONZ Martin Griffith.
W poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji w Gazie
Na wniosek Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i Chin w poniedziałek ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na temat ostatnich wydarzeń w wojnie Izraela z palestyńskim Hamasem.
"Wobec pogarszającej się sytuacji w Gazie, ataku na szpital al-Szifa i powtarzających się ataków na obóz uchodźców Dżabalija, ZEA i Chiny wezwały do odbycia konsultacji 6 listopada o godz. 3 p.m." (21.00 czasu polskiego)" - poinformował w mediach społecznościowych rzecznik misji ZEA.
Jak podkreślił Reuters, podziały w Radzie Bezpieczeństwa uniemożliwiały dotychczas podjęcie przez ten organ konkretnych działań w tej sprawie. Kilka projektów rezolucji wzywających do "humanitarnej przerwy" w walkach nie uzyskało niezbędnych głosów do ich uchwalenia.
Źródło: PAP