Media: co najmniej pięć osób zginęło w wyniku trafienia paczkami humanitarnymi

Źródło:
PAP

Co najmniej pięcioro mieszkańców Strefy Gazy zginęło, a wielu innych zostało rannych w wyniku trafienia paczkami humanitarnymi zrzucanymi z powietrza - poinformował w piątek dziennik "Jerusalem Post" za doniesieniami mediów arabskich. Jak przekazały media, w czasie opadania niektórych dostaw nie otworzyły się spadochrony.

W sieciach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące wadliwe działanie spadochronów, jednak Izraelskie gazety i serwisy internetowe podkreślają, że nie są w stanie zweryfikować autentyczności tych materiałów. Jak pisze "Jerusalem Post", w czasie zrzucania racji żywnościowych w paczkach w niektórych z nich miały nie otworzyć się spadochrony. Dziennik powołuje się na informacje w arabskich mediach.

Dostawy żywności

W ciągu ostatniego tygodnia amerykańskie siły zbrojne we współpracy z Jordanią, Francją i Egiptem zrzuciły do północnej części Strefy Gazy ponad 70 tysięcy racji żywnościowych - przypomniał portal Times of Israel.

Żołnierze USA przygotowują paczki dla Strefy GazyX/Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych

W lutym dostawy pomocy humanitarnej dla Gazy uległy spowolnieniu. UNRWA - agencja ONZ zajmująca się wyłącznie pomocą Palestyńczykom - oskarżała o to Izrael. COGAT, biuro odpowiadające po stronie izraelskiej za przejścia graniczne, deklarowało, że Izrael sprawnie kontroluje i przepuszcza transporty pomocy przez granicę, jednak są potem zatrzymywane w Strefie Gazy, ponieważ organizacje pomocowe nie są w stanie ich rozładować i rozwieźć.

"Ostatnia deska ratunku"

ONZ podała, że co najmniej 576 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy, czyli jedna czwarta populacji tej półenklawy, jest o krok od głodu.

Jak notuje "Washington Post", eksperci zajmujący się pomocą humanitarną zwracają uwagę, że ta metoda wysyłania żywności jest zwykle używana jako ostatnia deska ratunku, bo jest mało wydajna i droga.

- Myślę, że zrzuty to droga ostatniego wyboru dostarczania pomocy - stwierdził Philippe Lazzarini, szef ONZ-owskiej agencji pomocy Palestyńczykom UNRWA. Dodał, że nie jest to rozwiązanie dla kryzysu humanitarnego w Gazie. - Prawdziwa odpowiedź to otwarcie przejść granicznych - dodał.

Tymczasowy pomost

Prezydent USA Joe Biden podczas orędzia o stanie państwa na Kapitolu ogłosił, że rozkazał wojsku ustanowienie tymczasowego pomostu na wybrzeżu Strefy Gazy na potrzeby pomocy humanitarnej. Wezwał też władze Izraela, by pozwoliły na większy przepływ pomocy.

- Dziś rozkazuję wojsku USA, by przewodziło wyjątkowej misji, by ustanowić tymczasowy pomost na Morzu Śródziemnym na wybrzeżu Gazy, który będzie w stanie przyjąć duże statki z żywnością, wodą, lekami i tymczasowym schronieniem - ogłosił prezydent USA Joe Biden podczas orędzia o stanie państwa.

Jak stwierdził, interwencja Izraela w Strefie Gazy skutkowała większą liczbą niewinnych ofiar niż wszystkie poprzednie wojny w Gazie razem wzięte.

Autorka/Autor:kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: X/Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych