Rosja zaprosiła palestyńskie frakcje do rozmów w Moskwie

Źródło:
PAP, Reuters

Rosja zaprosiła palestyńskie frakcje na spotkanie w Moskwie w sprawie wojny w Strefie Gazy - powiedział w niedzielę premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh. - Zobaczymy, czy Hamas jest gotowy do współpracy z nami - dodał.

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh oświadczył w niedzielę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że "Rosja zaprosiła wszystkie palestyńskie frakcje, które spotkają się 26 lutego w Moskwie". - Zobaczymy, czy Hamas jest gotowy do współpracy z nami - powiedział.

- Jesteśmy gotowi do podjęcia dialogu. Jeśli Hamas nie jest, to inna historia. Potrzebujemy palestyńskiej jedności - powiedział, dodając, że aby stać się częścią tej jedności, Hamas musi spełnić pewne warunki wstępne.

Jak podkreślił Reuters, Zachód i niektóre państwa arabskie dały jasno do zrozumienia, że chcą, aby odrodzona Autonomia Palestyńska - którą prezydent Mahmud Abbas kieruje od 2005 roku - przejęła władzę w Strefie Gazy po zakończeniu konfliktu, jednocząc jej administrację z Zachodnim Brzegiem Jordanu.

- Palestyna jest gotowa. Mamy instytucje, możliwości, ale naszym poważnym problemem jest to, że jesteśmy pod okupacją - powiedział Sztajeh. - Jesteśmy pod izraelską okupacją i musimy ją zakończyć - dodał.

Wiceszef MSZ Rosji: zaproszone wszystkie siły polityczne w różnych krajach

Wcześniej o zaproszeniu ze strony rosyjskiego MSZ informował izraelski portal I24. Według tych doniesień zaproszenie z Moskwy otrzymały również Islamski Dżihad i Fatah.

Wiceszef resortu Michał Bogdanow, pełniący funkcję specjalnego wysłannika Kremla na Bliski Wschód, podkreślił, że zaproszone zostały "wszystkie siły polityczne, w różnych krajach, w tym w Syrii i Libanie".

Zarówno w Syrii, jak i w Libanie działają zbrojne propalestyńskie milicje finansowane przez Iran.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: