Izraelski nalot na Bajt Lahija. Informacje o dziesiątkach zabitych i wielu pogrzebanych pod gruzami

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Izrael dokonał ataku lotniczego na miasto Bajt Lahija w północnej części Strefy Gazy. Urzędnik ministerstwa zdrowia Gazy poinformował, że zginęło co najmniej 60 Palestyńczyków, a wiele osób jest uwięzionych pod gruzami. Wśród ofiar mają być kobiety i dzieci.

Do ataku doszło we wtorek rano. Celem nalotu był budynek mieszkalny. W wyniku ataku zginęło co najmniej 60 ofiar - podał Reuters cytujący lokalnego przedstawiciela resortu zdrowia Marwan Al-Hams.

Palestyńska Służba Cywilna ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że 17 osób nadal jest uwięzionych pod gruzami. Informację tę potwierdził urzędnik lokalnego ministerstwa zdrowia Marwan Al-Hams.

Przedstawiciele Izraela przekazali, że nalot miał na celu uniemożliwienie Hamasowi przegrupowanie się w regionie.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, palestyńska służba cywilna poinformowała, że ​​około 100 000 osób jest odizolowanych w Dżabalii, Bajt Lahiji i Bajt Hanun bez zaopatrzenia medycznego i żywnościowego, jednak agencji Reutera nie udało się zweryfikować tej liczby. W ostatnich dniach palestyńska służba ratunkowa poinformowała zaś, że ​wstrzymała działania z powodu trzytygodniowego izraelskiego ataku na północną Gazę.

Strefa Gazy MOHAMMED SABER/PAP/EPA

ONZ: Izrael "celowo i bezwzględnie" atakuje system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy

10 października niezależna komisja śledcza ONZ ds. terytoriów palestyńskich i Izraela oświadczyła w opublikowanym raporcie, że Izrael "celowo i bezwzględnie" atakuje system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy. W dokumencie wyliczono, że podczas trwającej od roku wojny wojska i służby izraelskie celowo zabijały, przetrzymywały i torturowały pracowników medycznych, atakowały karetki oraz wpływały na izolację Strefy, uniemożliwiając ewakuację medyczną. "Te działania stanowią zbrodnię wojenną polegającą na umyślnym zabijaniu oraz złym traktowaniu i niszczeniu chronionej własności cywilnej, a także zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na eksterminacji" - napisano w raporcie. Przewodnicząca komisji Navi Pillay oznajmiła, że "Izrael musi natychmiast zaprzestać bezprecedensowego i bezmyślnego niszczenia placówek opieki medycznej". Podkreśliła, że w atakach szczególnie cierpią dzieci.

"Czarna sobota"

7 października 2023 roku rządzący Strefą Gazy palestyński Hamas przeprowadził atak na Izrael, wywołując największy od dekad konflikt militarny w regionie. W kierunku Izraela wystrzelono kilka tysięcy rakiet, celując głównie w miasta i osiedla w południowym Izraelu, takie jak Aszkelon, Sderot i Beer Szeba.

CZYTAJ: Największa wojna od dekad. Mija rok od "Czarnej Soboty" >>>

Izrael dokonał odwetu już po kilku godzinach. Ogłoszono stan wyjątkowy, a premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj jest w stanie wojny z Hamasem. Zapowiedział "srogą zemstę". Izraelski rząd wstrzymał dostawy energii elektrycznej, paliwa i towarów do Strefy Gazy.

Konflikt mocno zdestabilizował region Bliskiego Wschodu i drastycznie zmienił życie mieszkańców Izraela oraz Strefy Gazy. Dodatkowo wojna wpłynęła na gospodarkę na całym świecie, np. na ceny benzyny.

Autorka/Autor:mw/adso

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MOHAMMED SABER/PAP/EPA