Niezależna komisja śledcza ONZ ds. terytoriów palestyńskich i Izraela przekazała w opublikowanym w czwartek raporcie, że Izrael "celowo i bezwzględnie" atakuje system opieki zdrowotnej w Strefie Gazy. Podkreślono, że działania te uznawane są za zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości.
W dokumencie niezależnej komisji śledczej ONZ ds. terytoriów palestyńskich i Izraela wyliczono, że podczas trwającej od roku wojny wojska i służby izraelskie celowo zabijały, zatrzymywały i torturowały pracowników medycznych, atakowały karetki pogotowia, jednocześnie zacieśniając izolację Strefy Gazy i nie pozwalając na ewakuację medyczną z tego terytorium.
"Te działania stanowią zbrodnię wojenną polegającą na umyślnym zabijaniu oraz złym traktowaniu i niszczeniu chronionej własności cywilnej, a także zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na eksterminacji" ludności cywilnej - podkreślono w raporcie. - Izrael musi natychmiast zaprzestać bezprecedensowego i bezmyślnego niszczenia placówek opieki medycznej w Strefie Gazy - powiedziała przewodnicząca komisji Navi Pillay. Dodała, że w izraelskich atakach szczególnie cierpią dzieci.
ONZ o izraelskich zbrodniach
W dokumencie dodano, że zarówno izraelskie siły bezpieczeństwa, jak i palestyńskie ugrupowania zbrojne torturowały i wykorzystywały seksualnie zakładników oraz więźniów, co również zakwalifikowano jako zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości.
Po stronie izraelskiej systematyczne znęcanie się nad palestyńskimi więźniami zostało zinstytucjonalizowane i "odbywało się na wyraźne polecenie odpowiedzialnego za więziennictwo ministra Itamara Ben Gwira, podsycane oświadczeniami izraelskiego rządu podżegającymi do przemocy i zemsty" - zaznaczono w raporcie.
Przetrzymywani przez Hamas i inne grupy izraelscy zakładnicy byli poddawani psychicznej i fizycznej przemocy, głodzeni, zastraszani, upokarzani i zmuszeni do występowania w propagandowych nagraniach - wyliczyła komisja. Wezwała też do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych.
Izraelski rząd nie skomentował jeszcze raportu. Wcześniej władze w Jerozolimie wielokrotnie krytykowały ONZ i jej instytucje, oskarżając je o stronniczość. Izrael nie współpracował w komisji, która zarzuciła temu państwu utrudnianie prowadzenia śledztwa.
Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. Okupowanych Terytoriów Palestyńskich została powołana w 2021 r. przez Radę Praw Człowieka ONZ. Pillay ma przedstawić dokument 30 października Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ. W poprzednich raportach komisja zarzuciła popełnianie zbrodni wojennych w Gazie zarówno Izraelowi, jak i Hamasowi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: HAITHAM IMAD/PAP/EPA