W mieście Gaza izraelscy żołnierze przez pomyłkę zastrzelili trzech zakładników Hamasu, którzy zdołali uciec lub zostali porzuceni przez terrorystów – przekazał rzecznik Sił Obronnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari. - To tragiczne i bolesne zdarzenie dla nas wszystkich, Siły Obronne Izraela ponoszą za nie pełną odpowiedzialność - stwierdził.
Żołnierze mylnie uznali zakładników za zagrożenie i otworzyli ogień, zabijając ich na miejscu. Po strzelaninie "pojawiły się natychmiastowe podejrzenia co do tożsamości zabitych i ich ciała zostały szybko przewiezione na badania do Izraela, gdzie zidentyfikowano zakładników" - oświadczył rzecznik.
Demonstracje po omyłkowym zabiciu zakładników
Setki osób zgromadziły się w piątek późnym wieczorem w centrum Tel Awiwu w proteście wzywającym rząd Izraela do podjęcia działań w celu uwolnienia pozostałych w niewoli Hamasu izraelskich zakładników. Manifestacja została zorganizowana po informacji, że wojsko Izraela omyłkowo zabiło trzech zakładników w Strefie Gazy.
Jak podał portal Times of Israel, demonstranci przeszli w kierunku kwatery wojskowej Sił Obronnych Izraela (IDF), skandując m.in. "Ich czas dobiega końca! Uwolnijcie ich!", "Nie będzie zwycięstwa, dopóki nie zostanie uwolniony co do jednego zakładnik!".
Zapowiedź śledztwa ws. omyłkowego zastrzelili trzech zakładników
- To tragiczne i bolesne zdarzenie dla nas wszystkich, Siły Obronne Izraela ponoszą za nie pełną odpowiedzialność - powiedział w piątek kontradmirał Hagari. - Stało się to w okolicy, w której żołnierze trafiali na wielu terrorystów, w tym na zamachowców samobójców - dodał. Oświadczył też, że podziela "ból rodzin" zabitych zakładników.
Hagari zapowiedział, że zostanie w tej sprawie przeprowadzone śledztwo, na razie jednak wojsko nadal "zbiera fakty i wyjaśnia szczegóły tego zdarzenia". Obiecał, że dochodzenie to będzie "w pełni przejrzyste".
We wtorek armia Izraela przekazała, że spośród 105 żołnierzy, którzy zginęli od początku wojny z Hamasem, 13 straciło życie, kiedy inne izraelskie oddziały błędnie zidentyfikowały ich jako bojowników wroga.
Źródło: PAP