Świat

Strefa buforowa na 1,9 tys. km. Przeciek z planu pokojowego Poroszenki

Świat


Petro Poroszenko planuje stworzyć 10-kilometrową strefę buforową wzdłuż granicy z Rosją. To jedna z propozycji 14-punktowego planu pokojowego, który przedstawi prezydent Ukrainy - wynika z nieoficjalnej kopii dokumentu, do której dotarły ukraińskie media. Poroszenko proponuje w nim także przedterminowe wybory parlamentarne i lokalne.

Planowaną 10-kilometrową strefę zdemilitaryzowaną widać na sfotografowanej kopii planu pokojowego, nie ma natomiast tam żadnego opisu tego pomysłu. Warto przy tym przypomnieć, że cała granica ukraińsko-rosyjska ma ponad 1,9 tys. km długości.

Pozostałe elementy planu pokojowego przedstawionego przez Poroszenkę to m.in. amnestia dla separatystów, którzy nie popełnili poważnych przestępstw jeśli poddają się i uwolnią wszystkich przetrzymywanych - wynika z kopii dokumentu, do której dotarli dziennikarze.

Ograniczone w czasie zawieszenie broni

Poroszenko oświadczył podczas przemówienia w parlamencie, że proponuje tymczasowe zawieszenie broni na wschodzie kraju jako element planu pokojowego, który ma uregulować sytuację w obwodach donieckim i ługańskim. Szef państwa podkreślił, że zawieszenie broni byłoby ograniczone w czasie. - Angażowanie się w przewlekłe negocjacje byłoby teraz nieodpowiedzialne, dlatego że nie są nam potrzebne rozmowy dla samych tylko rozmów - zaznaczył. Poroszenko zadeklarował wówczas, że władze chcą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Ługańska i Doniecka. "Możemy wspierać proces rozbrojenia i będziemy to robić. Następnie zapadnie decyzja dotycząca amnestii lub ochrony przed odpowiedzialnością karną wobec tych osób, które nie popełniły poważnych przestępstw" - mówił prezydent Ukrainy.

Decentralizacja władzy

Plan, według nieoficjalnej wersji, wzywa też do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych i lokalnych.

W odpowiedzi na skargi ludzi ze wschodu Ukrainy, prezydent zaproponował też zmianę konstytucji, aby umożliwić decentralizację władzy.

- Prezydent zrezygnuje z prawa mianowania gubernatorów i szefów administracji rejonowych (powiatowych), zostaną przeprowadzone wcześniejsze wybory lokalne. Wyłonieni w wyborach deputowani (radni) powołują radę lokalną, która z kolei sformuje komitet wykonawczy - czytamy w komunikacie prezydenckich służb prasowych.

- Naszym celem nie jest wojna, lecz pokój - powtórzył Poroszenko w czwartek wieczorem, podczas spotkania z władzami obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie trwa prorosyjska rebelia. Dodał, że we współpracy z partnerami z UE opracowany został program stworzenia nowych miejsc pracy w Donbasie oraz projekt programu gospodarczej odbudowy tego regionu.

W planach prezydenta jest też stworzenie "bezpiecznego korytarza", który ma umożliwić bezpieczne opuszczenie kraju przez "rosyjskich i ukraińskich najemników".

Ukraińcy domknęli granicę

- Ministerstwo obrony informuje, że jednostki naszych sił zbrojnych doszły do punktu Izwarino (obwód ługański) i zakończyły tym samym operację zamykania granicy - powiedział, otwierając posiedzenie parlamentu Petro Poroszenko. Potwierdził to także minister obrony Ukrainy Mychajło Kowal. - Odzyskaliśmy kontrolę nad granicą. Całkowicie zamknęliśmy możliwość przepływu jakiegokolwiek sprzętu militarnego z Federacji Rosyjskiej - powiedział Kowal w Radzie Najwyższej.

Rozmowa telefoniczna z Putinem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w czwartek późnym wieczorem, że prezydenci Ukrainy i Rosji Władimir Putin i Petro Poroszenko, rozmawiali przez telefon o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy. Do rozmowy doszło z inicjatywy strony ukraińskiej.

Poroszenko powiedział podczas przemówienia w parlamencie, że plan wejdzie w życia natychmiast po zawieszeniu broni.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak/zp / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: