Jens Stoltenberg: wszystkie kraje NATO zgadzają się, by Ukraina stała się członkiem Sojuszu

Źródło:
PAP, TVN24

Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej do spraw Ukrainy w Ramstein. Przed szczytem szef Sojuszu Północnoatlantyckiego oświadczył, że "wszystkie państwa NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego".

W bazie NATO w Ramstein odbyło się w piątek kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg na konferencji prasowej przed spotkaniem powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO "zgadzają się co do tego, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu". Dodał, że w "tej chwili koncentrujemy się na tym, jak zagwarantować to, że Ukraina odniesie sukces". - Nasze wsparcie pomaga Ukrainie iść w kierunku integracji euroatlantyckiej, nasze wsparcie pomaga im w osiągnięciu tego celu - powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO dodał, że kraje Sojuszu pomagają Ukrainie w wyzwalaniu kolejnych ziem spod rosyjskiej okupacji i dostarczają "znaczne ilości zaawansowanych, nowoczesnych czołgów w standardzie NATO", takich jak między innymi czołgi Challenger czy Abrams. Stoltenberg zapowiedział, że sojusznicy zamierzają dalej wspierać Ukrainę zbrojeniowo.

Stoltenberg: Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria

Po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy Stoltenberg powiedział, że sojusznicy dokonali "przeglądu różnych potencjałów, systemów i dostaw, jakich potrzebują Ukraińcy, aby odzyskać więcej terenów".

- Wierzymy, że Ukraina jest w stanie odzyskać swoje terytoria - oświadczył szef NATO. Ocenił, że agresja Rosji stała się na Ukrainie wojną na wyniszczenie, w której Kijów potrzebuje pomocy logistycznej. Wyjaśnił, że sojusznicy Kijowa koncentrują się obecnie na dostarczaniu amunicji i części zamiennych do sprzętu przekazanego już wcześniej Ukrainie.

Stoltenberg powtórzył, że członkowie Sojuszu popierają akcesję Ukrainy do NATO i podkreślił, że przyszłość Kijowa jest "w rodzinie euro-atlantyckiej", ale nie wypowiedział się temat jej ewentualnego terminu - relacjonuje AFP. - Celem nadrzędnym jest sprawić, że Ukraina wygra, (...) bez tego nie ma sensu dyskutowanie o akcesji (do NATO - red.) - dodał Stoltenberg.

Austin w Ramstein: skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy

Spotkanie w Ramstein poświęcone jest ocenie bieżącej sytuacji wojskowej na Ukrainie, omówieniu skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów i nowych możliwości wojskowych w tym zakresie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef Pentagonu: odrzucamy wysiłki Putina

Na spotkaniu z sojusznikami w ramach NATO skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy - oświadczył przed rozpoczęciem rozmów szef Pentagonu Lloyd Austin. - Odrzucamy wysiłki Putina, mające na celu stworzenie strefy wpływów pod groźbą użycia broni - dodał, podkreślając, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Jak przekazała agencja AP, szef Pentagonu starał się w piątek wyjaśnić wszelkie możliwe nieporozumienia między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w związku z masowym wyciekiem tajnych dokumentów USA do mediów. Zawarto w nich informacje wywiadowcze dotyczące wojny Rosji z Ukrainą. - Traktuję tę kwestię bardzo poważnie - zapewnił Austin, dodając, że uderzyła go solidarność sojuszników w obliczu wycieku dokumentów.

Autorka/Autor:js, momo/kab, prpb

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: