Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się w sobotę na dalsze rozmowy na szczeblu doradców w tak zwanym formacie normandzkim w sprawie incydentu między Ukrainą i Rosją w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował rzecznik rządu Niemiec.
W rozmowie, jaką Angela Merkel i Władimir Putin odbyli na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires, szefowa rządu Niemiec wyraziła zaniepokojenie eskalacją konfliktu między Ukrainą i Rosją oraz opowiedziała się za swobodą żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazał rzecznik Steffen Seibert.
W skład tzw. czwórki normandzkiej wchodzą Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja. Rozmowy prowadzone w tym formacie mają na celu uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy poprzez realizację porozumień pokojowych z Mińska.
Uwolnić ukraińskich marynarzy
Jak przekazał rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, Merkel oraz prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowach z prezydentem Rosji na szczycie G20 nalegali, by doprowadził do uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy ujętych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej.
Według Pieskowa, Putin na przedstawiony mu postulat odparł, że jest to sprawa do rozstrzygnięcia przez sąd.
Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej
W niedzielę 25 listopada, w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy małe ukraińskie okręty płynące z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Według Rosji, okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych, z kolei Ukraina uznała rosyjskie działania za akt agresji.
W poniedziałek Ukraina ogłosiła 30-dniowy stan wojenny na części swych terytoriów: obszarach graniczących z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz w obwodach leżących nad Morzem Czarnym i Azowskim.
W piątek niezależna telewizja rosyjska Dożd podała, że 24 ukraińskich marynarzy z okrętów zajętych przez rosyjskich pograniczników zostało przeniesionych do aresztu w Moskwie
Syria jednym z tematów
Niemiecka kanclerz i rosyjski przywódca w sobotę rozmawiali również o sytuacji w pogrążonej w wojnie Syrii. Według słów Seiberta oboje zgodzili się, że konieczne są dalsze wysiłki w celu wdrożenia postanowień październikowego szczytu w Stambule na rzecz politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu.
Ustalenia w tej sprawie zostały wówczas poczynione przez Rosję i Niemcy, a także Francję i Turcję. Rozmowy w Stambule miały na celu ożywienie procesu pokojowego na rzecz Syrii.
Autor: momo//rzw / Źródło: PAP