Erdogan kazał Putinowi na siebie czekać. Nagranie

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl, Reuters

Władimir Putin wchodzi do pomieszczenia, spodziewając się, że Recep Tayyip Erdogan szybko do niego dołączy. Tak się jednak nie dzieje - przez niecałą minutę rosyjski prezydent musi niecierpliwie oczekiwać na swojego tureckiego odpowiednika. Niezręczną sytuację zarejestrowały kamery.

Władimir Putin spotkał się w irańskim Teheranie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Uścisk dłoni poprzedziło jednak oczekiwanie rosyjskiego prezydenta na swojego tureckiego odpowiednika.

Na trwającym niecałą minutę nagraniu widać, jak Putin ze splecionymi przed sobą dłońmi przestępuje z nogi na nogę i rozgląda się po pomieszczeniu. Gdy turecki prezydent wreszcie się pojawia, Putin rozkłada ręce, uderzając się nimi w biodra, po czym robi kilka kroków, aby uścisnąć dłoń i zapozować z Erdoganem przed kamerami.

Była to nietypowa sytuacja dla rosyjskiego przywódcy, który na przestrzeni lat wyrobił sobie reputację tego, który każe światowym przywódcom czekać na siebie. Niektórzy komentatorzy spekulują, że wydarzenia z Teheranu to odwet za to, co działo się w Moskwie w 2020 roku, gdy to Erdogan musiał czekać dwie minuty na Putina.

"Tych 50 sekund, w trakcie których Erdogan kazał Putinowi czekać, wiele mówi o tym, jak dużo zmieniło się po wydarzeniach w Ukrainie" - skomentowała Joyce Karam, korespondentka "The National", anglojęzycznego dziennika w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Również jej zdaniem mogła być to "słodka zemsta" Erdogana za spóźnienie Putina w Moskwie.

"Wyważona polityka psychologiczna"

Część obserwatorów uważa, że opieszałość Putina podczas spotkań z międzynarodowymi przywódcami jest zamierzoną polityką psychologiczną, która sięga początków jego prezydentury - opisuje "The Guardian". W 2003 roku Putin spóźnił się na spotkanie z królową Elżbietą 14 minut, a w 2012 roku - trzy godziny na spotkanie z Johnem Kerrym w Moskwie.

Według Radia Wolna Europa w 2014 roku była już niemiecka kanclerz Angela Merkel czekała cztery godziny i 15 minut na spotkanie z Putinem, podczas gdy Wiktor Janukowycz, gdy był prezydentem Ukrainy (2010-2014), czekał na spotkanie cztery godziny.

W czerwcu 2015 roku Putin spóźnił się godzinę na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Z kolei w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump czekał na prezydenta Rosji 45 minut przed planowanym szczytem w Helsinkach.

Władimir Putinkremlin.ru

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: The Guardian, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru