Premier Wielkiej Brytanii: dalej będziemy wspierać polskie bezpieczeństwo

Źródło:
PAP
Morawiecki: konstruujemy koalicję państw, które byłyby gotowe produkować wspólnie amunicję
Morawiecki: konstruujemy koalicję państw, które byłyby gotowe produkować wspólnie amunicjęTVN24
wideo 2/3
Morawiecki: konstruujemy koalicję państw, które byłyby gotowe produkować wspólnie amunicjęTVN24

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium z brytyjskim szefem rządu Rishim Sunakiem. Sunak podczas rozmowy zobowiązał się do dalszego wspierania bezpieczeństwa Polski, obaj wyrazili także zadowolenie ze ścisłej współpracy między krajami - przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się przy okazji trwającej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak poinformowano, rozmawiali o "stanowiącym głębokie wyzwanie dla kontynentu roku po inwazji Rosji na Ukrainę, która przyniosła wojnę do granic Polski".

Mateusz Morawiecki i Rishi Sunakhttps://twitter.com/PremierRP

"Przywódcy z zadowoleniem przyjęli jedność celu Wielkiej Brytanii i Polski oraz coraz ściślejszą współpracę, ponieważ stoimy ramię w ramię, aby pomóc Ukrainie i wzmocnić bezpieczeństwo europejskie. Premier (Sunak) zobowiązał się do dalszego wspierania bezpieczeństwa Polski, w tym poprzez rozmieszczenie systemu obrony powietrznej Sky Sabre oraz poprzez brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO. Przywódcy omówili współpracę z sojusznikami w celu zapewnienia dalszego strategicznego wsparcia wojskowego dla obrony Ukrainy" - napisano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef NATO: musimy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby wygrała

Zapowiedziano współpracę w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, gospodarki i kultury

Dodano, że zgodzili się na dalszą ścisłą współpracę w celu pogłębienia partnerstwa obu krajów w zakresie obrony i bezpieczeństwa, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i rozwijania prężnych powiązań gospodarczych i kulturalnych Wielkiej Brytanii i Polski.

W sobotę Sunak rozmawiał także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz wiceprezydent USA Kamalą Harris.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: https://twitter.com/PremierRP