TVN24 | Świat

Uruchomią "gorącą linię" do "aktywnego radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi" na spornym morzu

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Dowódcy marynarek wojennych Chin i Wietnamu uzgodnili stworzenie "gorącej linii" komunikacji kryzysowej w sprawach Morza Południowochińskiego – podał we wtorek dziennik "South China Morning Post". Wody te od dawna stanowią obszar sporny między Pekinem i Hanoi oraz innymi państwami regionu.

Decyzja zapadła w piątek podczas wideokonferencji z udziałem dowódcy marynarki Chin wiceadmirała Shen Jinlonga i dowódcy marynarki wietnamskiej kontradmirała Tran Thanh Nghiema – przekazał hongkoński dziennik "South China Morning Post", cytując informacje oficjalnej gazety wietnamskich sił zbrojnych. "Gorąca linia" do "aktywnego radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi", o której rozmawiali dowódcy, miałaby powstać obok istniejącej już od 2015 roku bezpośredniej linii komunikacji pomiędzy ministerstwami obrony obu krajów – zaznacza hongkoński dziennik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według "SCMP" Pekin i Hanoi starają się zacieśnić relacje po zmianach osobowych na szczycie władzy w Wietnamie. W ubiegłym tygodniu przywódca ChRL Xi Jinping wzywał do wzmocnienia współpracy w rozmowie telefonicznej z mianowanym niedawno prezydentem Wietnamu Nguyenem Xuan Phuc.

Morze Połuniowochińskie jest przedmiotem sporu między państwami regionuShutterstock

Spór o Morze Południowochińskie

- Największym problemem w sferze bezpieczeństwa (w relacjach - red.) Chin i Wietnamu są ich spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, gdzie regularnie dochodziło do konfrontacji i napięć pomiędzy marynarkami oraz strażami przybrzeżnymi – ocenił ekspert z Narodowego Instytutu Badań Morza Południowochińskiego na chińskiej wyspie Hajnan, Chen Xiangmiao.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza i nasilają napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: