Sondaż: Rosjanie wojny boją się jak nigdy, ale wierzą w swoje wojsko

mil.ruRosjanie dobrze oceniają swoje wojsko

Zewnętrzne zagrożenie militarne jest w ocenie Rosjan bardziej realnie niż we wszystkich latach od upadku ZSRR. Według najnowszego sondażu 68 procent ankietowanych obawa się takiego scenariusza. Jednocześnie Rosjanie jak dobrze jak nigdy oceniają swoje siły zbrojne.

Badanie przeprowadziło rosyjskie Publiczne Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Pytano 1,6 tysiąca osób o ogólne kwestie bezpieczeństwa i ocenę sił zbrojnych.

Wojny się boją

Według 68 procent badanych „zewnętrzne zagrożenie militarne”, co można rozumieć jako zagrożenie wojną, jest realne. To wyraźnie więcej niż jeszcze rok temu, kiedy tak samo odpowiedziało 52 procent. Dodatkowo 28 procent ankietowanych „jest niepewna” w kwestii zagrożenia z zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc Rosjanie obawiają się wojny jak nigdy od upadku ZSRR.

Jednocześnie znacząco poprawiła się ocena stanu rosyjskich sił zbrojnych, Według 49 procent ankietowanych wojsko jest w dobrym stanie, podczas gdy w zeszłym roku było to zaledwie 24 procent. 40 procent jest natomiast przekonanych, że stan sił zbrojnych jest „zadowalający”.

Mniej jednoznaczni Rosjanie są w kwestii łożenia na zbrojenia. Większość, bo 42 procent, nie jest przekonana co do konieczności zwiększenia potencjału sił zbrojnych. 40 procent tego by chciało, natomiast tylko siedem procent opowiedziało się za redukcją wojska.

Podobny podział panuje w kwestii oceny atrakcyjności służby w wojsku. Równo po 47 procent ankietowanych chciałoby i nie chciałoby, aby najbliższy członek ich rodziny zaciągnął się. Co charakterystyczne, mężczyźni są w tej kwestii znacznie bardziej przekonani. Zaciągnięcia się do wojska członka swojej rodziny chciałoby 56 procent mężczyzn, i tylko 39 procent kobiet.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk/ja / Źródło: ITAR TASS

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości