Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden, który od 2013 roku korzysta z azylu w Rosji, ocenił, że nowa ustawa pozwalająca na blokowanie serwisów anonimizujących czyni Rosję "mniej bezpieczną i mniej wolną".
Na swoim Twitterze Snowden napisał w poniedziałek, że zabronienie "'nieautoryzowanego' używania podstawowych instrumentów bezpieczeństwa w internecie czyni Rosję zarówno mniej bezpieczną, jak i mniej wolną". Dodał następnie: "to jest tragedia polityki".
Whether enacted by China, Russia, or anyone else, we must be clear this is not a reasonable ”regulation,” but a violation of human rights. https://t.co/9iFLNk53M3
— Edward Snowden (@Snowden) 31 lipca 2017
"Ktokolwiek - czy Rosja, czy też Chiny - uchwaliłby tę regulację, jasne powinno być, iż nie jest ona 'rozsądna', a stanowi pogwałcenie praw człowieka" - ocenił Snowden w następnym wpisie.
Ograniczenia anonimowości w internecie
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 30 lipca ustawę, na mocy której państwowy regulator Roskomnadzor uzyskał prawo do zakazywania dostępu do serwisów anonimizujących i serwisów VPN (wirtualne sieci prywatne), za pośrednictwem których można omijać blokady i uzyskać dostęp do zabronionych stron internetowych. Regulacje te, które zdaniem wielu specjalistów są niemożliwe do wcielenia w życie, zaczną obowiązywać od 1 listopada. Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International nazwała ustawę "poważnym ciosem dla wolności internetu" i "najnowszym atakiem" na tę wolność ze strony władz Rosji. W 2013 roku Snowden, zatrudniony w firmie konsultingowej współpracującej z NSA, ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji, obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców. Snowden przebywa od tego czasu w Rosji, która przyznała mu azyl. Za ujawnienie szczegółów programu inwigilacji w USA grozi mu do 30 lat więzienia. W styczniu tego roku Rosja przedłużyła mu prawo pobytu na kolejne dwa lata.
Autor: tmw/adso/jb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Right Livelihood Award