Na Słowacji niższe kary za korupcję. Szybciej przedawni się też sprawa o gwałt i molestowanie dziecka

Źródło:
PAP

Słowacki parlament zatwierdził zmiany w prawie, które oznaczają niższe kary za korupcję i - jak wskazują krytycy ich zmian - większą ochronę polityków i biznesmenów. Poza likwidacją specjalnej prokuratury zajmującej się przestępstwami finansowymi, skrócono też okresy przedawnienia za gwałty i molestowanie dzieci. Doszło do tego mimo trwających dwa miesiące protestów społecznych i obaw Komisji Europejskiej.

W uchwalonej w czwartek wieczorem nowelizacji prawa karnego rządząca koalicja przeforsowała m.in. likwidację Urzędu Prokuratury Specjalnej oraz obniżenie sankcji karnych za korupcję. Skrócono okresy przedawnienia za niektóre przestępstwa, w tym za gwałty i molestowanie nieletnich.

Po przyjęciu nowelizacji przez parlament prezydent Zuzana Czaputova oświadczyła, że to zła wiadomość dla Słowacji. Głowa państwa zapowiedziała, że zrobi wszystko, aby nowe prawo nie weszło w życie. Skrytykowała fakt, że proces legislacyjny w parlamencie odbywał się w trybie przyspieszonym.

Na brak odpowiedniej dyskusji nad projektem zwracały uwagę instytucje unijne, które zdaniem niektórych źródeł zamierzają potraktować uchwalenie nowelizacji jako naruszenie zasad państwa prawa.

Protesty w odpowiedzi na zmiany w prawie karnym

Przeciwko zmianom protestowały na wezwanie partii opozycyjnych tysiące obywateli. Demonstracje przez osiem tygodni odbywały się w Bratysławie oraz innych, mniejszych miastach. Przeciwnicy nowelizacji zapowiadają dalsze protesty na ulicach i placach.

Parlament Słowacji przyjął kontrowersyjny projekt zmian w prawie karnymJAKUB GAVLAK/PAP/EPA

Eksperci twierdzą, że zmiany wpłyną na sprawy, których sądy nie rozstrzygnęły ostatecznie. Zarzuty dotyczą m.in. sędziów, biznesmenów, byłych szefów różnych instytucji, w tym sił bezpieczeństwa państwa.

Postępowania w czasie, gdy partie obecnej koalicji znajdowały się w opozycji, nadzorował Urząd Prokuratury Specjalnej, której premier Robert Fico zarzucił łamanie praw obywatelskich.

Ewentualne wejście w życie ustawy będzie zdaniem opozycji oznaczać zapewnienie bezkarności osobom ściganym, a powiązanym z partiami koalicji. Media informowały wcześniej, że ustawa spowoduje również przedawnienie ścigania co najmniej trzech posłów z partii premiera.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JAKUB GAVLAK/PAP/EPA