Prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotka się w sobotę z członkami północnokoreańskiej delegacji olimpijskiej, w tym z Kim Jo Dzong, która jest siostrą przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una - poinformował w czwartek południowokoreański urząd prezydencki.
Władze Korei Północnej zawiadomiły stronę południowokoreańską, że Kim Jo Dzong i towarzyszące jej osoby przylecą prywatnym samolotem do Seulu w piątek wieczorem. Według urzędu prezydenckiego, Mun zje w sobotę lunch z delegacją z Północy
"Nie mamy zamiaru spotykać się z przedstawicielami USA"
Pjongjang wykluczył jakąkolwiek ewentualność spotkania delegacji z przybyłym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em. - Nigdy nie żebraliśmy o dialog z USA i nie będziemy tego robić w przyszłości - powiedział cytowany przez północnokoreańską agencję prasową KCNA dyrektor generalny w MSZ Korei Północnej Dzo Jong Sam.
- Mówiąc jasno, nie mamy zamiaru spotykać się z przedstawicielami USA w trakcie pobytu w Korei Południowej. Celem wizyty naszej delegacji w Korei Południowej jest wyłącznie wzięcie udziału w olimpiadzie i uczczenie jej pomyślnego przebiegu - dodał Dzo. Pełniąca eksponowaną funkcję w aparacie propagandy 28-letnia Kim Jo Dzong i będący nominalną głową państwa 90-letni przewodniczący prezydium północnokoreańskiego parlamentu Kim Jong Nam będą siedzieć w loży honorowej na tym samym stadionie.
Wakacje w Korei Północnej
Południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia narodowego zadeklarowało w czwartek gotowość do rozmów na temat wznowienia wyjazdów turystycznych do regionu wypoczynkowego pod górą Kumgang w Korei Północnej.
- Uważamy wycieczki do Kumgang za projekt ważny dla stosunków wewnątrzkoreańskich - napisało ministerstwo w przekazanym agencji Reuters oświadczeniu. Wycieczki te wstrzymano po zastrzeleniu tam południowokoreańskiego turysty przez północnokoreańskiego strażnika w 2008 roku.
Jak zaznaczyło ministerstwo, warunkami wznowienia wycieczek są zapewnienie bezpieczeństwa turystów i zrealizowanie warunków, jakie wspólnota międzynarodowa postawiła Korei Północnej w odniesieniu do jej programu atomowego.
Autor: MR/AG / Źródło: PAP