W Singapurze wykonano karę śmierci na 39-latku oskarżonym o posiadanie z zamiarem przemytu 54,04 gramów heroiny. Mężczyzna twierdził, że był pewien, że dostarcza papierosy swojemu przyjacielowi, sąd jednak nie uznał tej argumentacji. To już trzecia egzekucja w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
W czwartek w Singapurze wykonano karę śmierci na 39-letnim mężczyźnie oskarżanym za posiadanie 54,04 gramów heroiny z zamiarem przeznaczenia jej na przemyt - przekazało Centralne Biuro Narkotykowe (CNB) tego kraju. Mohamed Shalleh Adul Latiff został powieszony w więzieniu w dystrykcie Changi. CNB wskazało, że ilość narkotyku posiadanego przez 39-latka "wystarczyłaby na tydzień dla około 640 osób nadużywających narkotyków".
Kara śmierci za handel narkotykami w Singapurze
Z dokumentów sądowych wynika, że Latiff pracował jako kierowca samochodu dostawczego. W 2016 roku został aresztowany w związku z zarzutami o posiadanie heroiny. W czasie procesu podkreślał, że nie zdawał sobie sprawy, że przewozi ten narkotyk i był przekonany, że dostarcza papierosy z przemytu dla swojego przyjaciela, któremu był winien pieniądze. Twierdził, że nie sprawdził zawartości pakunku, bo mu ufał. Sąd uznał jednak, że więzi obu mężczyzn nie były na tyle bliskie, aby uzasadniały takie zaufanie i w 2019 roku wymierzył mu karę śmierci za posiadanie heroiny w celu handlem nią.
39-latek stał się piątą osobą, na której w Singapurze wykonano karę śmierci w tym roku i trzecią w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Pod koniec lipca po raz pierwszy od prawie 20 lat przeprowadzono egzekucję na kobiecie, 45-letniej Saridewi Binte Djamani, za posiadanie ok. 30 gramów heroiny. Dwa dni wcześniej w ten sposób życie stracił 57-letni Mohd Aziz bin Hussain, za przemyt ok. 50 gramów heroiny.
Kara śmierci w Singapurze
Pomimo apelu ze strony m.in. ONZ i UE, Singapur utrzymuje, że kara śmierci jest skuteczną metodą odstraszającą przed handlem narkotykami. Kraj ten ma jedne z najostrzejszych przepisów antynarkotykowych na świecie. Wyrok kary śmierci można otrzymać za przemyt ponad 15 gramów heroiny albo 500 gramów marihuany. "Kara śmierci stosowana jest tylko w przypadku najpoważniejszych przestępstw, takich jak handel znacznymi ilościami narkotyków, które powodują bardzo poważne szkody, nie tylko dla osób ich nadużywających, ale także dla ich rodzin i społeczeństwa" - wskazuje CNB
Źródło: Guardian, ABC News, cnb.gov.sg
Źródło zdjęcia głównego: Fuss Sergey/Shutterstock