Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl
Sierra Leone. Narkotykowy baron na mszy z prezydentem kraju
Sierra Leone. Narkotykowy baron na mszy z prezydentem kraju
Reuters
Sierra Leone. Narkotykowy baron widziany z prezydentem krajuReuters

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Filmy i zdjęcia zweryfikowane przez agencje Reutera z mszy w Sierra Leone 1 stycznia pokazują Leijdekkersa siedzącego w jednym z pierwszych rzędów tuż za prezydentem kraju Juliusem Maadą Bio.

W oświadczeniu ministerstwo informacji Sierra Leone napisało, że prezydent "uczestniczył w licznych wydarzeniach rodzinnych w okresie świątecznym" i "nie ma wiedzy na temat tożsamości i kwestii szczegółowo opisanych w raportach dotyczących danej osoby". Resort zadeklarował, że "policja jest gotowa współpracować" z rządem holenderskim, Interpolem i innymi międzynarodowymi organami ścigania w tej sprawie.

Ma do odsiadki 24 lata więzienia

33-letni Leijdekkers został skazany zaocznie przez sąd w Rotterdamie na 24 lata więzienia za przemyt ponad 7 ton kokainy, zbrojny napad w Finlandii i zlecenie zabójstwa.

Jak informuje agencja Reutera, trzy niezależne źródła twierdzą, że Leijdekkers jest żonaty z córką prezydenta Sierra Leone, Agnes Bio.nRzecznik holenderskiej prokuratury, w odpowiedzi na pytania agencji Reutera dotyczące miejsca pobytu Leijdekkersa, przekazał, że ​​mieszka on w Sierra Leone od co najmniej sześciu miesięcy.

Wcześniej Interpol podejrzewał, że Leijdekkers zwany Bolle Jos (pulchny Jos - tłum. red.) mieszka w Turcji.

Nota Interpolu za Josem LeijdekkersemInterpol

Niebezpieczny przestępca

Leijdekkers znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych zbiegów Europolu. Holenderska policja opisuje go jako "jednego z kluczowych graczy w międzynarodowym handlu kokainą". Podejrzewa się go również o pranie na dużą skalę pieniędzy z handlu narkotykami.

Brał też udział w bardzo poważnych przypadkach użycia przemocy, w tym zaginięciu i śmierci Naimy Jillal. Jillal zaginęła 20 października 2019 roku, po tym jak wsiadła do samochodu w Amsterdamie. Przez długi czas nie było po niej śladu, aż do momentu, gdy znaleziono zdjęcia kobiety na telefonie zarekwirowanym w procesie Marengo, w którym skazano siedemnastu oskarżonych członków mafii holendersko-marokańskiej za udział w licznych zabójstwach i usiłowaniach zabójstwa. Fotografie pokazują, że najprawdopodobniej była torturowana.

Wyznaczono nagrodę w wysokości 210 000 dolarów za wskazówki, które doprowadzą do jego aresztowania. Ma to być najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zaoferowano za holenderskiego zbiega.

Autorka/Autor:FC/kab

Źródło: PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters