Seul wzmacnia tarczę antyrakietową. "Może dojść do kolejnych prób"


Korea Północna zdaje się przygotowywać do wystrzelenia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, najprawdopodobniej międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) - powiedział w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa obrony Korei Południowej.

- Wciąż widzimy oznaki, że może dojść do kolejnych prób z rakietami balistycznymi. Przewidujemy również, że Korea Północna może odpalić międzykontynentalny pocisk balistyczny - oświadczył w parlamencie Korei Południowej przedstawiciel resortu obrony tego kraju Czang Kiung Su.

Odpowiadał on na pytania w sprawie szóstej i najsilniejszej próby nuklearnej Korei Północnej, którą ten kraj przeprowadził w niedzielę.

Cztery kolejne wyrzutnie

Seul zapowiedział jednocześnie, że tymczasowo rozmieści pozostałe cztery wyrzutnie amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD. Rozmieszczenie to umożliwiło uzyskanie pozytywnej opinii ministerstwa środowiska. Wyrzutnie ustawione zostaną w Songdżu na południe od Seulu.

Obecnie w tym miejscu znajdują się już dwie wyrzutnie THAAD. Rozmieszczenie pozostałych było wcześniej wstrzymywane przez prezydenta Mun Dze-ina m.in. ze względu na ostry sprzeciw ze strony Pekinu.

Najpotężniejsza próba atomowa

Według mediów w Pjongjangu w niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) i próba ta zakończyła się "całkowitym powodzeniem". Był to szósty i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejszy dotąd próbny wybuch nuklearny przeprowadzony przez Koreę Północną.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl