Seul: Północ zdolna umieścić ładunek nuklearny na rakiecie


Oceniamy, że Korei Północnej udało się zminiaturyzować ładunek nuklearny - poinformował w poniedziałek południowokoreański minister obrony Song Jung Mu.

- Uważamy, że mógłby on zostać umieszczony na międzykontynentalnym pocisku balistycznym (ICBM) - oświadczył w parlamencie minister, dzień po dokonaniu przez Pjongjang szóstej próby jądrowej w historii.

Już w 2011 roku władze w Seulu informowały, że Korei Północnej udało się prawdopodobnie zminiaturyzować ładunek jądrowy, sugerując, iż Pjongjang może teoretycznie umieścić głowicę nuklearną na rakiecie balistycznej. W 2015 roku specjaliści z Korei Południowej i USA też wyrażali swoje obawy, iż Korea Północna jest w posiadaniu tej technologii.

W marcu 2016 roku o zminiaturyzowaniu ładunków jądrowych poinformował sam przywódca reżimu, Kim Dzong Un.

Prowokacje reżimu

W poniedziałek 4 września przedstawiciel ministerstwa obrony Korei Południowej powiedział, że Korea Północna zdaje się przygotowywać do wystrzelenia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, najprawdopodobniej ICBM.

- Wciąż widzimy oznaki, że może dojść do kolejnych prób z rakietami balistycznymi. Przewidujemy również, że Korea Północna może odpalić międzykontynentalny pocisk balistyczny - oświadczył w parlamencie Korei Płd. przedstawiciel resortu obrony tego kraju Czang Kiung Su.

Urzędnik odpowiadał na pytania w sprawie szóstej i najsilniejszej próby nuklearnej Korei Północnej, którą ten kraj przeprowadził w niedzielę. Według północnokoreańskich mediów był to test ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na ICBM.

Ocenia się, że Korea Północna dokonała próby z ładunkiem jądrowym o mocy 50 kiloton - poinformowali w poniedziałek w parlamencie przedstawiciele południowokoreańskiego resortu obrony.

Oznacza to, że szósta próba jądrowa Korei Północnej była pięć razy silniejsza od poprzedniej, przeprowadzonej we wrześniu 2016 roku, a ponad trzykrotnie silniejsza od bomby zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę w 1945 roku - pisze AFP.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa

O godz. 16 czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu, na wniosek Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA, zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Członkowie RB ONZ mają uzgodnić międzynarodową reakcję na ostatnie działania Korei Północnej.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: