TVN24 | Świat

Referendum w sprawie zmian w konstytucji. Większość Serbów za zmniejszeniem roli parlamentu w wyborze sędziów

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

W niedzielnym referendum w Serbii większość głosujących poparła zmiany w konstytucji dotyczące wyborów sędziów. Według wstępnych wyników za zmianami głosowało ponad 60 procent uprawnionych, a blisko 40 procent było im przeciwnych.

Frekwencja w niedzielnym referendum w Serbii była dość niska. Według państwowej komisji wyborczej - na poziomie około 30 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Proponowane zmiany w konstytucji przewidują zmniejszenie roli serbskiego parlamentu w wyborze prezesa Najwyższego Sądu Kasacyjnego oraz prokuratorów i sędziów. Większą rolę w powoływaniu sędziów odegrałaby natomiast Najwyższa Rada Sędziowska, a w przypadku mianowania prokuratorów - Najwyższa Rada Prokuratorska.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ocenił w grudniu, że w przypadku odrzucenia w referendum proponowanych zmian proces przystąpienia kraju do UE - ze względu na wagę kwestii rządów prawa - zostanie wstrzymany.

Referendum poparły USA, Wielka Brytania i Unia Europejska

W piątek, we wspólnej deklaracji, referendum w Serbii w sprawie zmian w konstytucji poparły USA, Wielka Brytania i Unia Europejska, w tym Niemcy, Włochy i Francja.

Powszechne głosowanie w tej sprawie wzmocni rządy prawa w Serbii - podkreślono. "Wierzymy, że zaplanowane reformy przybliżą Serbię do standardów Unii Europejskiej i pomogą temu państwu w procesie akcesyjnym" - przekazano w oświadczeniu.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości