Niski poziom wody w Dunaju odsłonił wraki niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

W pobliżu serbskiej miejscowości Prahovo przy granicy z Rumunią niski stan wody w Dunaju odsłonił pozostałości niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej - poinformowała w piątek agencja Reutera, udostępniając nagrania, na których widać wraki wystające z wody.

- Niemiecka flotylla pozostawiła za sobą wielką katastrofę ekologiczną, która zagraża nam, mieszkańcom Prahova - powiedział Reutersowi Velimir Trajilović, lokalny emeryt, który napisał książkę o niemieckich okrętach.

Zostały one zatopione przez Niemców w 1944 roku, kiedy naziści wycofywali się z tych terenów przed nacierającą Armią Czerwoną.

Tegoroczna susza odsłoniła ponad 20 kadłubów na odcinku Dunaju w pobliżu miejscowości Prahovo. Wraki zawęziły tu odcinek żeglugowy ze 180 do 100 metrów. Wiele z nich zawiera tony amunicji i materiałów wybuchowych.

Niski poziom wody w Dunaju odsłonił wraki niemieckich okrętów z czasów II wojny światowejReuters

W marcu rząd w Belgradzie ogłosił przetarg na wydobycie wraków z Dunaju i usunięcie materiałów wybuchowych. Koszt operacji ma wynieść ok. 30 mln dolarów.

Kilka dni temu węgierskie media informowały o podobnym odkryciu na innym odcinku rzeki. Niski poziom Dunaju na wysokości miasta Vamosszabadi w północno-zachodnich Węgrzech przy granicy ze Słowacją odsłonił wrak prawdopodobnie radzieckiego statku, który zatonął w czasie II wojny światowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości