Po naciskach społecznych odwołano koncert polskiego zespołu metalowego Batushka w Belgradzie

Źródło:
PAP
Belgrad w Serbii
Belgrad w Serbii
Google Earth
Belgrad w SerbiiGoogle Earth

W stolicy Serbii, Belgradzie, odwołano po naciskach opinii publicznej koncert polskiego black metalowego zespołu Batushka. Do protestów w związku z organizacją wydarzenia wzywali wcześniej przedstawiciele cerkwi prawosławnej.

Agencja koncertowa poinformowała na Facebooku, że była zmuszona odwołać koncert polskiego zespołu black metalowego Batushka w Belgradzie, ponieważ "nie może zagwarantować bezpieczeństwa publiczności, zespołu i wszystkich pracowników klubu, w którym miał być zorganizowany".

"Zakupione bilety można zwrócić w kolejnych dniach w miejscu zakupu, podobnie jak te nabyte online. Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie" - napisali organizatorzy.

Zespół BatushkaZamrznuti tonovi / Shutterstock

Protest cerkwi prawosławnej

Do protestów w związku z organizacją koncertu wzywali wcześniej przedstawiciele dominującej w Serbii Cerkwi prawosławnej. Kapłani ostrzegli, że "do Belgradu przyjeżdża grupa satanistyczna".

Arsenije, opat klasztoru św. Piotra i Pawła pod Mionicą, poinformował w mediach społecznościowych, że grupa "dokonuje na scenie profanacji miejsc świętych".

Stowarzyszenie obywatelskie "Kultura Prawosławna" z Valjeva zapowiedziało wcześniej, że złoży skargę karną i wniosek o odwołanie koncertu, "który obraża moralność publiczną, tradycję, kulturę i wiarę narodu serbskiego".

Zespół Batushka powstał w 2015 roku w Polsce, łączy w sobie black metal i śpiewy kościelne, a ich teksty są pisane w języku starosłowiańskim i opowiadają o prawosławiu

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zamrznuti tonovi / Shutterstock