Sekretarz stanu USA ostrzega talibów. "Ta decyzja może mieć katastrofalne skutki dla narodu afgańskiego"

Źródło:
PAP

Rządzący Afganistanem talibowie wprowadzili zakaz pracy kobiet w organizacjach pozarządowych, zajmujących się niesieniem pomocy humanitarnej dla ludności tego kraju. To kolejna w ostatnim czasie decyzja Talibanu godząca w prawa i wolności kobiet. Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w sobotę talibów przed konsekwencjami tej decyzji.

"Jestem bardzo zaniepokojony wydanym przez talibów zakazem pracy kobiet przy rozdzielaniu koniecznej pomocy humanitarnej dla milinów osób w Afganistanie" - napisał Blinken na Twitterze. "Ta decyzja może mieć katastrofalne skutki dla narodu afgańskiego" - dodał.

Organizacje pozarządowe bez kobiet

Talibowie nakazali w sobotę lokalnym i zagranicznym organizacjom pozarządowym, by do odwołania powstrzymały zatrudnione u siebie kobiety .

Nakaz został wydany przez ministerstwo gospodarki. Zagrożono, że podmiotom niestosującym się do regulacji zostanie cofnięte zezwolenie na działalność w Afganistanie. Decyzję uzasadniono niestosowaniem się przez pracownice organizacji pozarządowych do zasad kobiecego stroju, wprowadzonych przez talibów w Afganistanie.

Reuters zauważa, że nie wiadomo czy zakaz dotyczy również agencji ONZ, które działają w tym kraju. Nie jest też jasne, czy zakaz obejmuje tylko obywatelki Afganistanu, czy również zagraniczne pracownice działających w tym kraju organizacji.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: PAP