Schetyna chce włączenia Trójkąta Weimarskiego do rozmów palestyńsko-izraelskich

Schetyna chce pomóc w negocjacjach izraelsko-palestyńskich
Schetyna chce pomóc w negocjacjach izraelsko-palestyńskich
tvn24
Szef MSZ Grzegorz Schetyna spotkał się m.in. z prezydentem Izraela Reuven Riwlinemtvn24

Możliwości powrotu do negocjacji izraelsko-palestyńskich i ewentualne włączenie się do nich Trójkąta Weimarskiego były wśród tematów rozmów szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny z prezydentem Izraela Reuwen Riwlinem. Szef MSZ przebywa z czterodniową wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

Schetyna podczas spotkania przypomniał też o przypadającej w tym roku 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem. Relacje te zostały zerwane po tzw. wojnie sześciodniowej w 1967 r. przez władze PRL na polecenie Moskwy.

Tysiąc lat kontaktów polsko-żydowskich

Minister mówił również o pogłębieniu współpracy między oboma krajami w obszarze gospodarczym. W tym celu, jak podkreślił minister, do Izraela przyjechała grupa blisko 120 przedstawicieli polskiego biznesu.

- Historia żydowskiego ludu była powiązana z historią Polski przez ponad tysiąc lat - mówił prezydent Izraela. Obaj politycy bardzo pozytywnie ocenili polsko-izraelskie relacje na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Wezwania do negocjacji

Riwlin odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie podkreślił, że Izrael stara się zakończyć konflikt z Palestyńczykami i wyraził nadzieję, że w tym celu palestyński prezydent Mahmud Abbas nie będzie się odwoływał do międzynarodowych organizacji, lecz zdecyduje się prowadzić bezpośrednie negocjacje z Izraelem. - Odwoływanie się do międzynarodowych organizacji zaprowadzi nas donikąd - stwierdził.

Nawiązał w ten sposób do przystąpienia przez Autonomię Palestyńską do Międzynarodowego Trybunału Karnego w ramach kampanii wywierania presji międzynarodowej na Izrael oraz domagania się przez Palestyńczyków wykluczenia Izraela z FIFA.

Schetyna: w przyszłości dwa państwa

Schetyna wcześniej w rozmowie z polskimi dziennikarzami zapowiedział, że będzie rozmawiać z politykami izraelskimi o powrocie do negocjacji izraelsko-palestyńskich. - Warto pokazać, że wszystko jest możliwe, by ten dialog jednak funkcjonował jako próba znalezienia czegoś wspólnego, przełamania niemocy. Gdy się nie rozmawia, nie ma polityki, tylko jest język agresji i odwrócenia się - mówił.

Polski minister przekonywał, że przede wszystkim trzeba mówić o powrocie do negocjacji, a nie o warunkach. - Na końcu chcielibyśmy, by było pokojowe współistnienie dwóch narodów, które mają za sobą bardzo trudną historię - zaznaczył. Dopytywany, czy chodzi o powstanie dwóch państw, odpowiedział, że "pewnie w przyszłości także dwóch państw, ale o tym trzeba rozmawiać i trzeba umieć o tym rozmawiać".

Trójkąt Weimarski zaangażuje się?

Schetyna - jak dodał - rozmawiał z szefami dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Francji Laurentem Fabiusem i "mają wspólny pogląd na ten temat". W czasie sobotniej wizyty w Autonomii Palestyńskiej Schetyna zapowiedział, że będzie rozmawiać ze Steinmeierem i Fabiusem o wspólnej inicjatywie Trójkąta Weimarskiego ws. relacji palestyńsko-izraelskich.

Według niego mogłoby to pomóc w powrocie do negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami. Palestyński premier Rami Hamdallah podczas spotkania ze Schetyną zwrócił się z prośbą o przekazanie partnerom w Izraelu, że strona palestyńska jest gotowa do negocjacji i do dalszych działań, by rozwiązać konflikt.

W poniedziałek spotkanie z Netanjahu

Minister rozmawiał w Jerozolimie także z przewodniczącym Knesetu Juli-Joelem Edelsteinem. W poniedziałek - ostatnim dniu czterodniowej wizyty - ma się spotkać z premierem Izraela i szefem dyplomacji Benjaminem Netanjahu.

Premier Izraela wezwał przed tygodniem przywódców Autonomii Palestyńskiej do rozpoczęcia negocjacji pokojowych. W czasie wizyty niemieckiego ministra spraw zagranicznych w Izraelu Benjamin Netanjahu oświadczył, że opowiada się za powstaniem państwa palestyńskiego, ale na konkretnych warunkach. Z kolei Steinmeier zaapelował o otwarcie granic Strefy Gazy.

Izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe załamały się rok temu, na kilka miesięcy przed wojną w Strefie Gazy.

Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego

Grzegorz Schetyna podczas niedzielnej wizyty w Yad Vashem w Jerozolimie wspomniał także Władysława Bartoszewskiego, któremu poświęcono drzewo w Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. - Jego postać symbolizuje to, co Polacy zrobili dla ratowania żydowskich sąsiadów - mówił.

- Nie ma dobrych, normalnych relacji polsko-izraelskich dzisiaj bez pamięci o tym, co spotkało naród żydowski w Europie i na terenach Rzeczpospolitej - powiedział Schetyna polskim dziennikarzom w Yad Vashem - instytucji poświęconej żydowskim ofiarom Holokaustu.

W Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w którym posadzono drzewa ku czci osób z narażeniem życia ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej, Schetyna zatrzymał się przy dwóch: poświęconym Radzie Pomocy Żydom "Żegota" i upamiętniającym zmarłego w kwietniu tego roku Władysława Bartoszewskiego. Drzewo upamiętniające Żegotę zasadził sam Bartoszewski w 1963 roku.

Autor: mm//tka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: