Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu unieważnił sankcje wobec matki założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna - Wioletty. Jak uzasadniono, "ustalony w chwili przyjmowania środków ograniczających związek opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa, a zatem nie jest wystarczający".
"Mimo odpowiedzialności Jewgienija Prigożyna za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy związek Wioletty Prigożynej z synem, ustalony w chwili przyjmowania środków ograniczających, opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa, a zatem nie jest wystarczający, by uzasadnić umieszczenie jej nazwiska w spornych wykazach" - uznał w środę sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu.
Jak przypomniał, z początkiem wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie Rada UE wpisała na listy sankcyjne Wiolettę Prigożyną, matkę Jewgienija Prigożyna, "odpowiedzialnego za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera w Ukrainie oraz odnoszącego korzyści z dużych zamówień publicznych rosyjskiego ministerstwa obrony po bezprawnej aneksji Krymu i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów".
Rada Unii Europejskiej argumentowała, że Prigożyna jest właścicielką Concord Management and Consulting LLC, przedsiębiorstwa należącego do grupy Concord, założonej przez jej syna i należącej do niego do 2019 roku. Jest też właścicielką innych przedsiębiorstw powiązanych z jej synem. Według Rady UE Rosjanka wspierała zatem działania i politykę podważającą integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.
Sąd uwzględnił żądanie matki Prigożyna
Wioletta Prigożyna zwróciła się do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności spornych aktów w zakresie, w jakim jej one dotyczą. W wydanym w środę wyroku Sąd uwzględnił jej żądanie.
Uzasadniając swoją decyzję, stwierdził, że "z akt sprawy wynika, iż W. Prigożyna od 2017 r. nie jest już właścicielką Concord Management and Consulting, nawet jeżeli posiadała w tym przedsiębiorstwie udziały; ponadto Rada UE nie wykazała posiadania przez skarżącą innych przedsiębiorstw powiązanych z jej synem w chwili przyjęcia spornych aktów".
Sąd Unii Europejskiej utworzono w 1989 roku dla odciążenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w niektórych sprawach.
250 milionów dolarów w cztery lata. Tyle miał zarobić założyciel Grupy Wagnera
W lutym "Financial Times" sprawdził dokumenty finansowe firm związanych z Grupą Wagnera działających na terenie Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz USA. Zarówno tych, które objęto sankcjami, jak i tych, na które ograniczeń jeszcze nie nałożono.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tyle zarobił "kucharz Putina" >>>
Okazało się, że sankcje nie zatrzymały setek milionów dolarów płynących do Prigożyna z wydobycia ropy, gazu, diamentów i złota, a jego wyniki po raz pierwszy ukazują skalę tego, co USA określiły jako "transnarodowa organizacja przestępcza". W ciągu czterech lat przed napaścią Rosji na Ukrainę oligarcha zarobił ponad 250 milionów dolarów. Prigożyn po raz pierwszy został objęty amerykańskimi sankcjami w 2016 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Svetlov/Getty Images