Unijny sąd: sankcje zastosowane wobec matki Jewgienija Prigożyna są nieważne 

Źródło:
PAP
Siedziba centrum technologicznego Grupy Wagnera w Sankt Petersburgu
Siedziba centrum technologicznego Grupy Wagnera w Sankt PetersburguArchiwum Reuters
wideo 2/3
Siedziba centrum technologicznego Grupy Wagnera w Sankt PetersburguArchiwum Reuters

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu unieważnił sankcje wobec matki założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna - Wioletty. Jak uzasadniono, "ustalony w chwili przyjmowania środków ograniczających związek opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa, a zatem nie jest wystarczający".

"Mimo odpowiedzialności Jewgienija Prigożyna za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy związek Wioletty Prigożynej z synem, ustalony w chwili przyjmowania środków ograniczających, opiera się wyłącznie na więzi pokrewieństwa, a zatem nie jest wystarczający, by uzasadnić umieszczenie jej nazwiska w spornych wykazach" - uznał w środę sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Jak przypomniał, z początkiem wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie Rada UE wpisała na listy sankcyjne Wiolettę Prigożyną, matkę Jewgienija Prigożyna, "odpowiedzialnego za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera w Ukrainie oraz odnoszącego korzyści z dużych zamówień publicznych rosyjskiego ministerstwa obrony po bezprawnej aneksji Krymu i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów".

Rada Unii Europejskiej argumentowała, że Prigożyna jest właścicielką Concord Management and Consulting LLC, przedsiębiorstwa należącego do grupy Concord, założonej przez jej syna i należącej do niego do 2019 roku. Jest też właścicielką innych przedsiębiorstw powiązanych z jej synem. Według Rady UE Rosjanka wspierała zatem działania i politykę podważającą integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Sąd uwzględnił żądanie matki Prigożyna

Wioletta Prigożyna zwróciła się do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności spornych aktów w zakresie, w jakim jej one dotyczą. W wydanym w środę wyroku Sąd uwzględnił jej żądanie.

Jewgienij Prigożyn Mikhail Svetlov/Getty Images

Uzasadniając swoją decyzję, stwierdził, że "z akt sprawy wynika, iż W. Prigożyna od 2017 r. nie jest już właścicielką Concord Management and Consulting, nawet jeżeli posiadała w tym przedsiębiorstwie udziały; ponadto Rada UE nie wykazała posiadania przez skarżącą innych przedsiębiorstw powiązanych z jej synem w chwili przyjęcia spornych aktów".

Sąd Unii Europejskiej utworzono w 1989 roku dla odciążenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w niektórych sprawach.

250 milionów dolarów w cztery lata. Tyle miał zarobić założyciel Grupy Wagnera

W lutym "Financial Times" sprawdził dokumenty finansowe firm związanych z Grupą Wagnera działających na terenie Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz USA. Zarówno tych, które objęto sankcjami, jak i tych, na które ograniczeń jeszcze nie nałożono.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tyle zarobił "kucharz Putina" >>>

Okazało się, że sankcje nie zatrzymały setek milionów dolarów płynących do Prigożyna z wydobycia ropy, gazu, diamentów i złota, a jego wyniki po raz pierwszy ukazują skalę tego, co USA określiły jako "transnarodowa organizacja przestępcza". W ciągu czterech lat przed napaścią Rosji na Ukrainę oligarcha zarobił ponad 250 milionów dolarów. Prigożyn po raz pierwszy został objęty amerykańskimi sankcjami w 2016 roku.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Mikhail Svetlov/Getty Images

Tagi:
Raporty: