Rzecznik Departamentu Stanu USA: liczymy na wzmacnianie relacji z nowym polskim rządem, w tym we wspieraniu Ukrainy

Źródło:
PAP
Wychodzą najpierw nowy premier, później prezydent. Skandowanie "Donald Tusk" na sejmowych schodach
Wychodzą najpierw nowy premier, później prezydent. Skandowanie "Donald Tusk" na sejmowych schodachTVN24
wideo 2/4
Wychodzą najpierw nowy premier, później prezydent. Skandowanie "Donald Tusk" na sejmowych schodachTVN24

Liczymy na współpracę z nowym polskim rządem, by dalej umacniać relacje polsko-amerykańskie, w tym we wspieraniu Ukrainy - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA, komentując wybór Donalda Tuska na premiera.

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W poniedziałek wieczorem gratulacje Donaldowi Tuskowi - w związku z wyborem na premiera - przekazał szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bruksela reaguje na wybór Tuska

Wcześniej swoje gratulacje Tuskowi wyboru na premiera przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnej pomocy i strategicznym partnerstwie" - podkreślił. Gratulacje złożył także szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. 

Departament Stanu USA: liczymy na współpracę z nowym polskim rządem

- Oczekujemy na współpracę z następnym rządem Polski, by kontynuować wzmacnianie naszych relacji dwustronnych, w tym we wspieraniu Ukrainy - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA.

Była to pierwsza reakcja władz USA na wybór Donalda Tuska na premiera przez Sejm RP.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP