Rzecznik Departamentu Stanu: przekazaliśmy te obawy rządowi mongolskiemu

Źródło:
PAP
Władimir Putin przyjęty z honorami w Mongolii
Władimir Putin przyjęty z honorami w Mongolii Reuters
wideo 2/4
Władimir Putin przyjęty z honorami w Mongolii Reuters

W dalszym ciągu odradzamy wszelkim rządom przyjmowanie prezydenta Władimira Putina lub zapewnianie mu platformy do promowania agresywnej wojny. Przekazaliśmy te obawy rządowi mongolskiemu - powiedział rzecznik Departamentu Stanu, komentując wizytę rosyjskiego przywódcy w tym kraju i zignorowanie przez Ułan Bator nakazu aresztowania Putina, wystawionego przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Ubolewanie z powodu braku aresztowania dyktatora wyraziła Unia Europejska.

- Jak już wcześniej mówiliśmy, nie uważamy, że jakikolwiek kraj powinien dawać Putinowi możliwość promowania agresji przeciwko Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że przedstawiciele sił zbrojnych Rosji i inni rosyjscy urzędnicy popełniają zbrodnie wojenne lub w inny sposób naruszają prawo międzynarodowe w Ukrainie. My jasno stwierdziliśmy, że osoby (za to) odpowiedzialne muszą zostać ukarane - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Departamentu Stanu, pytany o reakcję na trwającą wizytę rosyjskiego dyktatora w Mongolii.

Wizyta Władimira Putina w MongoliiPAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV /SPUTNIK/KREMLIN POOL

- W dalszym ciągu odradzamy wszelkim rządom przyjmowanie prezydenta Putina lub zapewnianie mu platformy do promowania agresywnej wojny. Przekazaliśmy te obawy rządowi mongolskiemu - dodał.

Wizyta Putina w Mongolii

Wizyta Putina w Mongolii budzi kontrowersje, ponieważ rosyjski przywódca po raz pierwszy odwiedza kraj uznający jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego od czasu wydania przez MTK w marcu 2023 roku nakazu aresztowania Putina za zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym systematyczne nielegalne deportacje ukraińskich dzieci.

Wizyta Władimira Putina w MongoliiPAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV /SPUTNIK/KREMLIN POOL

CZYTAJ WIĘCEJ: "Zabrakło kajdanek". Czerwony dywan i jeźdźcy Czyngis-chana dla Władimira Putina

W poniedziałek rzecznik ukraińskiego MSZ zagroził, że - w reakcji na decyzję mongolskich władz - Kijów będzie "współpracował z partnerami, by zapewnić, że spotka się to z konsekwencjami dla Ułan Bator".

Granicząca z Rosją i Chinami Mongolia utrzymuje dobre stosunki z państwami zachodnimi, w tym z USA.

Wizyta Władimira Putina w MongoliiPAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV /SPUTNIK/KREMLIN POOL

- Gdy sekretarz (stanu USA) Antony Blinken udał się do Ułan Bator w sierpniu, Stany Zjednoczone i Mongolia podkreśliły znaczenie naszych relacji (dwustronnych) i akcentowały wspólne wartości demokratyczne oraz interesy strategiczne, które ściśle łączą Waszyngton i Ułan Bator. Sekretarz potwierdził również zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w partnerstwo strategiczne (z Mongolią) i wysiłki na rzecz wsparcia odporności gospodarczej (tego państwa) - powiedział PAP rzecznik Departamentu Stanu.

Unia Europejska: ubolewamy, że Mongolia nie aresztowała Władimira Putina

Oświadczenie wydał też rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano. Unia Europejska wyraża ubolewanie, że Mongolia - państwo, które jest stroną Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego - nie wypełniła swoich zobowiązań w zakresie wykonania nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - przekazano.

"Prezydent Putin jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez MTK za zbrodnie międzynarodowe, w szczególności zarzucane mu zbrodnie bezprawnej deportacji i bezprawnego transferu dzieci z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy w kontekście jego nielegalnej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie" - napisał rzecznik.

Dodał, że UE wyraża swoje zdecydowane poparcie dla wysiłków zmierzających do zapewnienia pełnej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i inne najpoważniejsze zbrodnie w związku z agresją Rosji przeciwko Ukrainie.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV /SPUTNIK/KREMLIN POOL