Catherine Ray, rzeczniczka nowo wybranej wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini, w październiku 2013 roku wyszła za mąż. To radosne wydarzenie zapewne nie trafiłoby do mediów, gdyby nie fakt, że została żoną Thomasa Barros-Tastetsa. Jest on partnerem w belgijskiej firmie G+, która lobbuje na rzecz rosyjskiego gazowego monopolisty - Gazpromu.
Na stronie internetowej firmy G+ można przeczytać, że Thomas Barros-Tastets "pomaga koordynować europejską część światowego konsorcjum, które doradza wielkiemu międzynarodowemu koncernowi energetycznemu w zakresie komunikacji i public relations".
Jak pisze portal radia Wolna Europa, choć na stronie nie ma nazwy "koncernu energetycznego", Barros-Tastets często pojawia się w mediach jako konsultant ds. public relations w Europie rosyjskiego potentata gazowego - Gazpromu.
W sierpniu 2013 roku firmy G+ poinformowała, że Barros-Tastets zostaje partnerem firmy. Przy okazji podano, że jest on doradcą Gazpromu ws. kontaktów z europejskimi władzami zajmującymi się polityką antymonopolową.
Jak pisze RWE, Gazprom jest jednym z największych klientów firmy G+, zapewniając jej roczny obrót w wysokości ok. 300-350 tys. euro. Barros-Tastets widnieje też na liście pracowników akredytowanych przy Parlamencie Europejskim.
Nie ma konfliktu interesów
Margaritis Schinas, rzeczniczka Komisji Europejskiej, która uczestniczyła w procesie rekrutacji Catherine Ray, poinformowała, że Ray uprzedziła urzędników o stanowisku zajmowanym przez jej męża, w tym o jego pracy dla Gazpromu.
"Ray postąpiła zgodnie z zasadami etyki, wymaganymi przez Komisję Europejską. Federica Mogherini uczestniczyła w procesie wyboru pani Ray na stanowisko swojej rzeczniczki, jednak nie ona zgłosiła jej kandydaturę" - oświadczyła Margaritis Schinas w piśmie wysłanym do redakcji Radia Wolna Europa, które jako pierwsze napisało o tej sprawie.
Schinas podkreśliła, że Catherine Ray zajmuje się obszarem Afryki, Ameryki Łacińskiej i Zatoki Perskiej. Rzeczniczką Mogherini ds. europejskich, w tym Rosji, jest Maja Kocijancic.
"Nie uważamy, że istnieje potencjalny konflikt interesów z obowiązkami pani Ray w Komisji Europejskiej" - oświadczyła Schinas.
Kontrowersyjna pani komisarz
Była włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini zastąpiła Catherine Ashton na stanowisku wysokiej komisarz UE ds. polityki zagranicznej. Jej wybór budził ogromne kontrowersje. Krytycy postrzegali ją jako niedoświadczonego polityka. Padały również argumenty, że Mogherini może wykazywać się zbyt ugodową postawą wobec Władimira Putina.
Wśród jej krytyków był m.in. dziennikarz "The Economist" Edward Lucas, który twierdził, że Mogherini zdaje się lubić Putina, poza tym nie potrafi spojrzeć na Rosję oczami sąsiadujących z nią państw europejskich. Lucas uważał, że polityką zagraniczną w UE powinien zająć się doświadczony polityk, wymieniając przy tym Radka Sikorskiego.
41-letnia Mogherini została w lutym mianowana na stanowisko ministra spraw zagranicznych przez premiera Matteo Renziego. Po kilku miesiącach Renzi mocno lobbował za obsadzeniem Mogherini na stanowisku komisarz ds. spraw zagranicznych w UE.
Autor: asz\mtom / Źródło: rferl.org
Źródło zdjęcia głównego: gplusbrussels.eu, Wikipedia