Rusłan Chasbułatow, były przewodniczący rosyjskiego parlamentu, zmarł w wieku 80 lat - podały rosyjskie agencje informacyjne. Był jedną z kluczowych postaci w czasie kryzysu konstytucyjnego w Rosji w 1993 roku, który zakończył się ostrzałem parlamentu przez czołgi.
Chasbułatow, urodzony w Groznym w Czeczenii, przez lata był pracownikiem naukowym, aż w październiku 1991 został wybrany przewodniczącym parlamentu. Zachował tę funkcję również po upadku Związku Radzieckiego pod koniec roku. Początkowo był sojusznikiem ówczesnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna, ale obaj politycy szybko znaleźli się konflikcie, którego tłem były spór o kompetencje oraz rządowe reformy gospodarcze powodujące gwałtowny spadek poziomu życia.
Pod koniec września 1993 roku Jelcyn ogłosił rozwiązanie parlamentu. Ten w odpowiedzi ogłosił nieważność tego środka i powołał własnego pełniącego obowiązki prezydenta.
4 października 1993, po krwawych starciach między zwolennikami i przeciwnikami Jelcyna w Moskwie, wojska rosyjskie ostrzelały budynek Białego Domu, rosyjskiego parlamentu, podpalając górne piętra, a następnie go zajęły.
Jelcyn szybko potem przystąpił do umocnienia swojej władzy serią dekretów, cementując prezydencką formę rządów. Chociaż Chasbułatow i jego bliscy współpracownicy zostali aresztowani i oskarżeni o zorganizowanie masowych zamieszek, nowy parlament udzielił im amnestii w lutym 1994 roku.
Chasbułatow wrócił do środowiska akademickiego i wykładał ekonomię w Moskwie.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Frederique LENGAIGNE/Gamma-Rapho via Getty Images