Joe Biden o rozejmie w Strefie Gazy. Prezydent USA wzywa do zbadania doniesień o ofiarach

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Izraelski atak na obiekty Hamasu w Strefie Gazy (nagranie z lipca)
ReutersIzraelski atak na obiekty Hamasu w Strefie Gazy (nagranie z lipca)

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że powitał z zadowoleniem wejście w życie rozejmu między Izraelem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem w Strefie Gazy. Dodał, że popiera zbadanie doniesień o ofiarach wśród ludności cywilnej i wezwał "wszystkie strony do pełnego przestrzegania porozumienia o przerwaniu ognia".

"Moja administracja popiera rychłe i staranne dochodzenie w sprawie doniesień [o tych ofiarach - przyp. red.]. Wzywamy również wszystkie strony do pełnego przestrzegania porozumienia o przerwaniu ognia oraz zapewnienia pomocy humanitarnej i dostaw paliwa do Gazy" - napisał Biden w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu.

Biden zapewnił też o "stałym poparciu Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela i jego prawa do obrony przed atakami". Określił Islamski Dżihad jako "ugrupowanie terrorystyczne". 

Rozejm między Izraelem i Islamskim Dżihadem wszedł w życie

Rozejm pomiędzy Izraelem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem wszedł w życie w niedzielę o godzinie 23.30 czasu lokalnego (godz. 22.30 w Polsce) po prawie trzech dniach walk, w których zginęło co najmniej kilkunastu Palestyńczyków.

Wejście w życie porozumienia rozejmowego potwierdził urząd premiera Izraela Jaira Lapida. W opublikowanym komunikacie urzędu premiera podkreślono, że jeśli porozumienie zostanie naruszone, państwo izraelskie rezerwuje sobie prawo do "zdecydowanej odpowiedzi". Równocześnie złożono wyrazy podziękowania Egiptowi za "wysiłki mediacyjne".

Islamski Dżihad w Gazie potwierdził "zaprzestanie działań zbrojnych" z tą godziną, ale również zastrzegł sobie prawo "odpowiedzi na wszelką agresję izraelską". "Uzgodnione porozumienie przewiduje zobowiązanie Egiptu do pracy mającej na celu zwolnienie więzionych Basama Saadiego i Chalila Awawdeha" - podano w komunikacie organizacji.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powitał z zadowoleniem "wysiłki Egiptu, które przyczyniły się do uspokojenia sytuacji i złagodzenia cierpień narodu palestyńskiego".

Tymczasem jak informuje AFP, mimo wejścia w życie rozejmu Izrael dokonał nowych ataków na Strefę Gazy. Na południu Izraela, w pobliżu Strefy Gazy ogłoszono natomiast alarm w związku z atakami rakietowymi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości