Rosyjski wiceminister mówi o "nowych możliwościach" po zawieszeniu uczestnictwa w układzie o redukcji zbrojeń

Źródło:
TASS, Reuters, PAP
Czym jest taktyczna broń jądrowa? Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśnia
Czym jest taktyczna broń jądrowa? Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniaTVN24
wideo 2/2
Czym jest taktyczna broń jądrowa? Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniaTVN24

Rosja zyskała nowe możliwości zapewnienia sobie bezpieczeństwa po zawieszeniu udziału w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych New START - oznajmił wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow, cytowany przez agencję Reutera. Zawieszenie przez Rosję uczestnictwa w traktacie było wcześniej krytykowane przez Zachód.

- Obecny stan stosunków Rosji z USA opiszę jednym słowem: upadek. Relacje są zrujnowane, odpowiedzialność za to ponoszą Stany Zjednoczone - powiedział Siergiej Riabkow w publikującej propagandowe materiały telewizji Rossija 24.

Odpowiadając na pytanie, czy Traktat o redukcji zbrojeń strategicznych New START jest już "martwy", wiceminister stwierdził, że "układ został przez Rosję jedynie zawieszony, co daje dodatkowe możliwości zapewnienia (Rosji) bezpieczeństwa".

Riabkow powiedział również, że Zachód powinien "uznać rzeczywistość" po decyzji Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi, a nie "prowokować Moskwę".

Zawieszenie traktatu New START

O zawieszeniu traktatu - jedynego pozostałego układu o kontroli zbrojeń między USA i Rosją - poinformował w lutym tego roku Władimir Putin. Wśród zapisów umowy podpisanej w 2009 roku były m.in. ograniczenie liczby rozmieszczonych głowic jądrowych do 1550, okresowe inspekcje arsenałów oraz regularne wymiany informacji na ich temat.

Inspekcje zostały pierwotnie zawieszone na czas pandemii COVID-19, lecz w 2022 roku Rosja odmówiła ich wznowienia, tłumacząc to "wrogą" polityką USA w odpowiedzi na rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę.

Czytaj także: Władimir Putin zawiesił uczestnictwo Rosji w traktacie New START

"Niefortunne i nieodpowiedzialne"

Decyzja o zawieszeniu uczestnictwa Rosji w traktacie New START była krytykowana przez państwa Zachodu.  - To niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- USA będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji - podkreślił Blinken. - Oczywiście będziemy się upewniać, że w każdym przypadku jesteśmy odpowiednio przygotowani do zapewniania bezpieczeństwa własnego kraju oraz naszych sojuszników - dodał.

Wcześniej, na początku lutego, NATO wzywało Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu. Sojusz wskazał, że Rosja nie wywiązała się z prawnie wiążących zobowiązań wynikających z umowy. Wyliczano odmowę przez Rosję zwołania posiedzenia Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej (BCC) w terminach określonych w traktacie oraz brak wsparcia dla amerykańskich działań inspekcyjnych na jej terytorium od sierpnia 2022 r.

"Sojusznicy NATO nadal postrzegają skuteczną kontrolę zbrojeń jako zasadniczy wkład w realizację naszych celów w zakresie bezpieczeństwa. Traktat New START pozostaje w interesie bezpieczeństwa narodowego wszystkich państw, w tym członków NATO" - napisano w oświadczeniu.

Czytaj także: NATO wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu o broni jądrowej

Broń jądrowa na świeciePAP

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: TASS, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bayhu19/shutterstock