CNN: rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem namierzony w syryjskim porcie

Źródło:
PAP, CNN

Nowe zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykański koncern technologiczny Maxar Technologies ukazują rosyjski frachtowiec Matros Pozynicz, który dotarł do portu w syryjskiej Latakii. Jak informuje CNN, na jego pokładzie może znajdować się około 30 tysięcy ton zboża skradzionego z Sewastopola. 

Zdjęcia Maxar Technologies ukazujące statek mają pochodzić z 27 maja.

Statek Matros Pozynicz na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesMaxar

"Dla Rosji zboże jest atrakcyjnym towarem"

Matros Pozynicz to jedna z trzech jednostek, na które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ładowano zboże w porcie w Sewastopolu na Krymie. Jak podaje CNN, jednostka ostatni raz była tam widziana 19 maja, a następnie pokonała cieśninę Bosfor i wzdłuż tureckiego wybrzeża dotarła do Syrii. Szacuje się - kontynuuje CNN - że na jego pokładzie było około 30 tysięcy ton zboża.

Ten sam amerykański nadawca w minionych tygodniach informował, że we wschodniej Ukrainie widziane były konwoje ciężarówek przewożących zboże na Krym. Według szacunków ukraińskich władz z początku maja siły rosyjskie przejęły już na okupowanych terenach około 400 tysięcy ton zboża.

W ostatnich dwóch tygodniach w Sewastopolu ładowała zboże inna rosyjska jednostka, bliźniaczy statek Matrosa Pozynicza - informuje CNN. Stacja nie podała nazwy tej jednostki.

"Dla Rosji zboże jest atrakcyjnym towarem. Cena pszenicy na światowych rynkach wynosi około 400 dolarów za tonę i w tym roku gwałtownie rośnie" - pisze CNN.

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Maxar

Tagi:
Raporty: