Rośnie liczba zarażonych w Hiszpanii


W Hiszpanii liczba chorych na grypę A/H1N1 wzrosła do 88. Hiszpański resort zdrowia zapewnia, że wszyscy chorzy dobrze zareagowali na leczenie i już opuścili szpitale. Z powodu grypy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) planuje skrócić doroczne spotkanie ministrów zdrowia – zakładając, że bardziej potrzebni będą teraz w swoich krajach.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wśród osób, które w zachorowały w tym kraju na nową grypę, jedynie dziewięć nie było ostatnio w Meksyku.

WHO: skrócimy spotkanie

Kraje najbardziej dotknięte wirusem grypy A/H1N1 to - do tej pory - Meksyk, USA, Kanada i Hiszpania. Według najnowszego bilansu WHO, opublikowanego w nocy z czwartku na piątek, liczba chorych na świecie wzrosła do 2371 osób w 24 krajach, zmarły 44 osoby, w tym 42 w Meksyku i 2 w Stanach Zjednoczonych.

W Meksyku obecność wirusa potwierdzono u 1112 osób, w Stanach Zjednoczonych u 896, w Kanadzie jest 201 chorych. Największą liczbę zarażonych wirusem w Europie odnotowano w Hiszpanii – to ponad 88 osób. 32 chorych jest w Wielkiej Brytanii, 10 w Niemczech, po 5 we Francji, w Portugalii i we Włoszech. W Polsce wirus został wykryty u jednej osoby.

Światowa Organizacja Zdrowia prawdopodobnie skróci z powodu grypy coroczne spotkanie ministrów zdrowia. Zaplanowano je początkowo na dni 18-27 maja, jednak rzecznik WHO mówi, że zostanie skrócone do pięciu dni.

ASEAN: w Azji brakuje leków i szczepionek

Tymczasem trzynaście krajów Azji zapowiedziało w piątek ścisłą współpracę w walce z wirusem nowej grypy A/H1N1 a także wspólne stworzenie rezerw leków do zwalczania ewentualnej epidemii. Decyzje zapadły na zwołanym w piątek w Bangkoku nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów zdrowia dziesięciu państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz trzech krajów regionu - Chin, Japonii i Korei Południowej.

Jak podkreślono w opublikowanej w Bangkoku deklaracji 13 krajów, tworzenie rezerw środków, potrzebnych w walce z zagrożeniem nową grypą ma zasadnicze znaczenie, ponieważ aż 90 procent światowej produkcji szczepionek i innych specjalistycznych leków zlokalizowane jest w Stanach Zjednoczonych i Europie. "Dostęp do szczepionek stanowi główny problem regionu" - podkreślono w komunikacie.

Jak do tej pory w Azji nie notowano, ani jednego zgonu spowodowanego przez wirus. Wystąpiły nieliczne przypadki zachorowań na nową grypę.

Źródło: PAP, Reuters