Raport: Rosja wysyła do walk żołnierzy nafaszerowanych narkotykami. "Walczą dopóki nie zginą"

Źródło:
PAP

Eksperci z londyńskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI), powołując się na źródło w ukraińskiej armii, napisali w raporcie, że spotykani przez ukraińskich żołnierzy rosyjscy wojskowi często wydają się być "pod wpływem amfetaminy albo innych substancji narkotycznych".

Jak napisano w raporcie brytyjskiego instytutu, wysyłana do walk pod wpływem narkotyków jest rosyjska "piechota jednorazowego użytku", składająca się z poborowych z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, więźniów zrekrutowanych przez najemniczą Grupę Wagnera oraz zmobilizowanych rekrutów.

Walczą "dopóki nie zginą"

Według RUSI żołnierze będący pod wpływem narkotyków są wysyłani małymi grupkami do starć z ukraińską obroną i walczą, "dopóki nie zginą". Ukraińscy żołnierze zauważyli, że wielu rosyjskich wojskowych kontynuuje natarcie nawet mimo tego, że są ranni.

Dowody zebrane na polu bitwy świadczą o tym, że rosyjscy wojskowi najprawdopodobniej przyjmują substancje narkotyczne w formie płynnej.

Mick Ryan, generał australijskiej armii w stanie spoczynku oraz strateg wojskowy, przyznał, że dawanie narkotyków żołnierzom nie jest niczym nowym. "Wysyłanie żołnierzy pod wpływem narkotyków jest dosyć powszechne w historii wojskowości" - dodał.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock