Rosjanie stosują technologię deepfake do fabrykowania nagrań z "przedstawicielami" ukraińskich władz

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 624 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas konferencji zorganizowanej w Nowym Jorku przez Reutersa, w której wziął udział przez łącza wideo, że porażka Ukrainy w wojnie z Rosją będzie oznaczała dziesiątki milionów uchodźców szukających schronienia w krajach NATO. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Rosyjska rakieta trafiła w cywilny statek pod banderą Liberii w momencie jego wchodzenia do ukraińskiego portu; zginął jeden marynarz, a cztery osoby zostały ranne – poinformowały Siły Obrony Południa Ukrainy.

> Rosjanie stosują technologię deepfake do fabrykowania nagrań, w których „przedstawiciele” ukraińskich władz i dowództwa podburzają społeczeństwo do konfliktów wewnętrznych – podało Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę podczas konferencji zorganizowanej w Nowym Jorku przez Reutersa, w której wziął udział przez łącza wideo, że porażka Ukrainy w wojnie z Rosją będzie oznaczała dziesiątki milionów uchodźców szukających schronienia w krajach NATO.

> Putin postrzega Hamas jako sposób na odwrócenie uwagi od Ukrainy i jako drugi front w walce przeciwko nam - powiedział w Kongresie asystent sekretarza stanu ds. europejskich Jim O'Brien. Urzędnik przestrzegał też, że wstrzymanie przez Kongres pomocy Ukrainie byłoby jednym z największych błędów od pokoleń.

> Wyczerpaliśmy już ok. 96 proc. środków, które otrzymaliśmy od Kongresu na pomoc Ukrainie, w tym ponad 90 proc. środków na wsparcie wojskowe - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak stwierdził, pokazuje to konieczność uchwalenia przez kongres kolejnej transzy wsparcia.

> Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis nazwał niebezpiecznymi dyskusje zachodnich urzędników na temat pokojowych rozmów między Ukrainą a Rosją. Zdaniem ministra tym samym przyznajemy, że rosyjska ekspansja jest sposobem na zmianę granic na kontynencie europejskim.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała międzynarodowy kanał nielegalnego wywozu za granicę części składowych i wyposażenia samolotów bojowych, w tym MiGów-29 - poinformowała SBU.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP