Eksplozję w budynku na luksusowym osiedlu w Moskwie Ałyje Parusa mógł przeprowadzić zamachowiec samobójca - podała rosyjska państwowa agencja TASS, powołując się na własne źródła. W jej wyniku zginął poszukiwany przez Ukrainę znany doniecki separatysta Armen Sarkisjan, szef federacji bokserskiej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i twórca batalionu walczącego z siłami ukraińskimi w Donbasie.
Według wstępnych ustaleń eksplozję w budynku na luksusowym osiedlu Ałyje Parusa (Szkarłatne Żagle) w Moskwie mógł przeprowadzić zamachowiec samobójca - poinformowała we wtorek rosyjska państwowa agencja TASS, powołując się na źródła w służbach specjalnych.
- Mężczyzna, który zdetonował ładunek wybuchowy, aby zabić Armena Sarkisjana, zginął na miejscu. Trwa ustalanie jego tożsamości - powiedział rozmówca TASS. Agencja podała także, powołując się na organy ścigania, że śledztwo bierze pod uwagę "kilka motywów" zabójstwa Sarkisjana, w tym "osobistą zemstę".
Armen Sarkisjan, szef federacji bokserskiej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i twórca batalionu walczącego z siłami ukraińskimi w Donbasie, zginął w wyniku wybuchu, do której doszło w poniedziałek rano.
Kanał Baza, znany z kontaktów z rosyjskimi siłami bezpieczeństwa, przekazał wówczas, że eksplozja miała miejsce w holu przy windach na parterze. Dziennik "Kommiersant", powołujący się na własne źródła, relacjonował, że do wybuchu doszło w chwili, gdy Sarkisjan wszedł do budynku wraz ze swoimi ochroniarzami.
Tatuaż na goleni
Propagandowa telewizja REN TV podała, że zatrzymano "kilku domniemanych wspólników zabójcy", z którymi współpracują siły bezpieczeństwa. Poinformowała również, że według jej ustaleń, zamachowcem był prawdopodobnie wcześniej skazany obywatel Armenii, 58-letni Parur M. "Miał on przy sobie minę MON-50 (radziecka odłamkowa mina przeciwpiechotna - red.), którą zdetonował na widok Sarkisjana" - podała REN TV.
Kanał na Telegramie telewizji 112 podał z kolei, że "na lewej goleni zmarłego zabójcy widoczny jest stary tatuaż w kształcie miecza, co może wskazywać na jego dawną przynależność do wojsk powietrznodesantowych lub innych elitarnych jednostek".
Priorytetową wersją zamachu jest "ponowny podział strefy wpływów". Jednocześnie nie można wykluczyć wersji o udziale ukraińskich służb specjalnych - mówił z kolei rozmówca agencji Interfax.
Ustalenia ukraińskiego wywiadu
Według wywiadu wojskowego w Kijowie, Sarkisjan był powiązany ze strukturami mafijnymi w obwodzie donieckim. Mógł mieć też powiązania z rodziną obalonego i zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.
W 2014 roku, kiedy w ukraińskim Donbasie wybuchł konflikt zbrojny prorosyjskich separatystów z armią ukraińską, Sarkisjan trafił na listę osób poszukiwanych przez Ukrainę. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Sarkisjan ukrywał się na okupowanym terytorium obwodu donieckiego i współpracował z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
SBU poinformowała wcześniej, że po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Sarkisjan "otrzymał zadanie" utworzenia batalionu walczącego z armią ukraińską. W skład jednostki weszli między innymi skazani, przebywający w więzieniach w obwodzie donieckim.
Źródło: TASS, Kommiersant, REN TV, Interfax, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA